Оцінка реалізації положень Стамбульської конвенції в Україні

  • Тетяна МЕДІНА Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Анотація

Вивчено стан імплементації положень Стамбульської конвенції в Україні, що є важливим етапом у протидії гендерно зумовленому та домашньому насильству. Дослідження базується на матеріалах фокус-груп, що охоплюють ключових учасників протидії насильству в Чернівецькій області. Проаналізовано рівень поінформованості серед суб’єктів взаємодії, залучених до профілактики та реагування на випадки насильства, включаючи соціальних працівників, поліцейських, представників релігійних громад і відповідальних у територіальних громадах. Визначено, що ратифікація Стамбульської конвенції сприяла підвищенню уваги до проблеми насильства та розвитку відповідної інфраструктури протидії насильству. Але загальний рівень обізнаності суб’єктів взаємодії щодо стандартів Конвенції залишається низьким, що ускладнює ефективну реалізацію її положень. Виявлено численні проблеми, серед яких: відсутність координації між суб’єктами взаємодії, невисокий рівень довіри постраждалих до поліції, брак програм по роботі з кривдниками, стереотипне сприйняття насильства в суспільстві, неукомплектованість кадрами та їх плинність, низька ефективність захисних приписів. Для покращення реалізації Стамбульської конвенції запропоновано залучити додаткові ресурси, підвищити мотивацію працівників, розробити програми професійного навчання. Важливим напрямом є залучення релігійних організацій до просвітницької роботи, ініціатив підтримки постраждалих і духовного супроводу, що сприятиме зміцненню суспільної підтримки й змінам у ставленні до проблеми насильства. Окреслюються перспективи подальших досліджень у сфері аналізу виконання державних і регіональних планів дій, вивчення досвіду постраждалих та впливу міжнародних організацій на імплементацію Конвенції. Результати можуть бути використані для вдосконалення механізмів протидії насильству та формування нових підходів у соціальній і правовій практиці.

Посилання

Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція) від 11.05.2011 р. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/byJ2u.

Цілей сталого розвитку. Global Compact Network Ukraine. URL: https://t.ly/aPKHH.

Корнієнко М. В., Берендєєва А. І. Важливість ратифікації Стамбульської конвенції для успішної боротьби з ґендерно зумовленим та домашнім насильством в Україні. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2021. Том 32 (71), № 6. С. 64–69. https://doi.org/10.32838/TNU-2707-0581/2021.6/10.

Забезпечення рівних прав і свобод. Щорічна доповідь про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. URL: https://t.ly/_6npx.

Тіньовий звіт Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» про виконання Україною Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством. Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем». URL: https://t.ly/seVDH.

Як розбудова системи реагування на ГЗН впливає на реагування на випадки СНПК: досвід України. 2024. DCAF — Geneva Centre for Security Sector Governance. https://t.ly/ysDoo.

Опубліковано
2025-02-12
Розділ
Соціальне забезпечення