НЕЛІНІЙНІСТЬ ТА ІНФОРМАЦІЯ ЯК ФАКТОРИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ
Анотація
Розглянуто вплив нелінійності та інформації на функціонування банків. Підкреслено зв’язок нелінійності банківської системи з нелінійною економічною парадигмою, що змінює сьогодні на традиційну лінійну парадигму розвитку економіки. Обґрунтовано доцільність вибору економічної синергетики як нової концептуальної теорії нелінійної парадигми. Акцентовано увагу на тому, що сутність нелінійності слід трактувати як багатоваріантність і альтернативність вибору шляхів розвитку, як незворотність і швидкість процесів, що відбуваються в банківському середовищі. Відзначено, що властивість нелінійності полягає в непропорційній реакції банківської системи на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, що робить можливим багатоальтернативним наступний її розвиток у точках, де її функціонування відбувається в умовах невизначеності. Доведено, що нелінійність банківської системи виявляється в таких її феноменах, як: неоднозначність, нестійкість і незворотність. На основі проведення порівняльної характеристики особливостей лінійних і нелінійних систем здійснено виокремлення властивостей нелінійності розвитку банківської системи: емерджентності, біфуркації, флуктуації та незворотності. Підкреслено, що нелінійна динаміка дає можливість розкрити сутність процесу самоорганізації банківської системи як послідовну зміну окремих фаз порядку та хаосу в її розвитку. Ентропійноінформаційна природа сучасної банківської системи зумовила необхідність визначення залежності ефекту її функціонування від показника порядку поведінки системи, що зумовлюється рівнем наповненості системи управлінською інформацією. Встановлено, що організованість і ефект діяльності банківської системи зростає зі збільшенням в ній обсягу управлінської інформації, й навпаки. Цей зв’язок має експоненційний вигляд і розкриває нелінійний характер розвитку банківської системи в постійному протистоянні між невпорядкованістю та інформацією в ентропійному аспекті дослідження. Запропоновано процес розвитку банківської системи розглядати як взаємодію лінійності та нелінійності, стійкості та нестійкості, постійності та структурних змін на противагу властивостям традиційної лінійності, неперервності та сталості, що повною мірою відображає синергетичне бачення розвитку складних економічних систем.
Посилання
Prigozhin, I. A. (1983) Organizaciya: sistemy i lyudi. Politizdat. 176 p.
Maevskij, V. I. (1997) Vvedenie v evolyucionnuyu makroekonomiku. Yaponiya segodnya, 108 p.
Delokarov, K. H., & Demidov, F. D. (2019) Globalizaciya i nelinejnyj mir. Sajt S. P. Kurdyumova. https://bit.ly/2GKc5FO.
Bolshaya Rossijskaya enciklopediya (2000) Bolshoj enciklopedicheskij slovar. 2 ed. Norint. 1536 p.
Babkin, ed. (ed.) (2017) Ekonomika i menedzhment v usloviyah nelinejnoj dinamiki. Izd-vo Politehn. un-ta, 773 p.
Marchenko, V. M. (2011) Samoorhanizatsiia zlyttia ta pohlynannia: umovy ta potentsial. NUKhT,. 357 p.
Erohin, E. A. (2001) Sinergeticheskaya paradigma sovremennoj ekonomicheskoj teorii. Aktualni problemi ekonomiki, 1–2, 4–18.
Prigozhin, I. (2005) Poryadok iz haosa. Novyj dialog cheloveka s prirodoj. KomKniga, 296 p.
Trapeznikov, V. A. (1983) Upravlenie i nauchno-tehnicheskij progress. Nauka, 224 p.
Chuprov, S. V. (2017) Entropijno-informacionnyj analiz samoorganizacii i effekta funkcionirovaniya industrialnoj ekonomicheskoj sistemy. Izvestiya Bajkalskogo gosudarstvennogo universiteta, 27, 3, 443–449. DOI: 10.17150/2500-2759.2017.27(3).443-449.
Arnold, V. I. (1990) Teoriya katastrof. 3 ed. Nauka, 127 p.