Суспільна небезпечність, винність та караність як ознаки порушення присяги
Анотація
Досліджено інститут присяги, охарактеризовано ознаки порушення присяги. Наголошено, що порушення права (правопорушення) — це не тільки суб’єктивна винна поведінка, але і внутрішнє психологічне ставлення, а саме: негативне ставлення правопорушника до правових приписів й охоронюваних інтересів. Вина передбачає усвідомлення суб’єктом значення своїх дій та їхніх наслідків, не тільки як фактичних обставин, але і в розумінні їх суспільно небезпечного протиправного характеру. Якщо немає вини, неможлива і юридична відповідальність, і в такому разі може йтися про випадок (казус). Зазначено, що винуватість у проступку «порушення присяги» визначити вкрай складно, а подекуди взагалі неможливо, оскільки часто йдеться про суб’єктивне оцінювання. Пов’язано це і з характером виконуваної державними службовцями роботи. Акцентовано, що саме ознака караності дозволяє провести чітке розмежування між різними видами правопорушень, оскільки кожне з них призводить до іншої міри відповідальності у разі його вчинення. Оскільки інститут присяги входить до сфери реалізації тих суспільних відносин, які є базовими та основоположними в державній службі, зважаючи на зміст присяги, очевидно, що суспільна небезпечність під час порушення присяги є досить вагомою та шкідливою для держави і людей. Як вбачається, це діяння посягає на основи та організацію публічної влади, державної служби, права і свободи людини і громадянина; може призвести до серйозних порушень окремих аспектів життєдіяльності держави, суспільства, особи. Зроблено висновок про наявність властивостей дисциплінарного проступку в порушенні присяги — суспільної шкідливості, яка завдає шкоду об’єкту присяги. Проте не вдається однозначно констатувати, який саме ступінь тяжкості чи шкідливості властивий цьому проступку, оскільки в законодавстві немає поділу дисциплінарних проступків за ступенем суспільної небезпечності. Хоча цей поділ можна зробити на основі відповідальності (тяжкості покарання) за те чи інше дисциплінарне правопорушення (наприклад: за одні правопорушення службовець може отримати зауваження, за інші — догану, а в разі повторного вчинення — звільнення, хоча є й такі, вчинення яких одразу надає можливість звільнити порушника іі обійманої посади та державного органу).
Посилання
Kodeks administratyvnoho sudochynstva Ukrainy vid 06.07.2005 r. № 2747–IV. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/33cPvQ8.
Andrieiev, V. O. (2019) Prysiaha derzhavnoho sluzhbovtsia v mekhanizmi prokhodzhennia derzhavnoi sluzhby v Ukraini. Kyiv.
Danyliv, S. V. (2016) Prysiaha yak administratyvnyi akt. Jurnalul juridic national: teorie şi practică. National law journal: theory and practice, 12 (Decembrie), 31–36.
Pro derzhavnu sluzhbu : Zakon Ukrainy vid 10.12.2015 r. № 889–VIII. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : https://bit.ly/33pNHnf.
Kudrjavcev, V. N. (1982) Pravovoe povedenie: norma i patologija. Moskva, Nauka.
Malein, N. S. (1985) Pravonarushenie: ponjatie, prichiny, otvetstvennost'. Moskva, Jurid. lit.
Agarkov, M. M. (1940) Objazatel'stva po sovetskomu grazhdanskomu pravu. Moskva, Izd-vo NKJu SSSR.
Podkopaiev, S. V. (2003) Dystsyplinarna vidpovidalnist suddiv: sutnist, mekhanizm realizatsii. Kharkiv, Inzhek.
Rubinshtejn, S. L. (1957) Bytie i soznanie. O meste psihicheskogo vo vseobshhej vzaimosvjazi javlenij material'nogo mira. Moskva, Izd-vo AN SSSR.
Shtanko, A. O. (2009) Pravoporushennia yak vyd pravovoi povedinky. Kyiv.
Denisov, Ju. A., Spiridonov, L. I. (1987) Abstraktnoe i konkretnoe v sovetskom pravovedenie. Leningrad, Nauka.
Pro advokaturu ta advokatsku diialnist : Zakon Ukrainy vid 05.07.2012 r. № 5076–VI. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/2POvsBe.
Prusakov, A. D. (2009) Dejstvie i bezdejstvie — parnye juridicheskie kategorii, otrazhajushhie sushhnost' juridicheski znachimogo povedenija. Pravovaja politika i pravovaja zhizn'. № 1. S. 202–206.
Kryminalnyi kodeks Ukrainy vid 05.04.2001 r. № 2341–III. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/2HuG8kE.
Volkov, V. S. (2017) Derzhavna sluzhba. Lviv, Intermediia.
Antonova, L. I., Mal'ko, A. V. (eds.) (1990) Gosudarstvennaja disciplina i otvetstvennost'. Leningrad, Izd-vo LGU.
Kelman, M. S., Voznyi, V. I. (2007) Zahalna teoriia derzhavy i prava (u zapytanniakh i vidpovidiakh): metodychni rekomendatsii (4th ed.). Ternopil, Terno-hraf.
Kodeks Ukrainy pro administratyvni pravoporushennia vid 07.12.1984 r. № 8073–X. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/2vFWMeo.