Джерела формування права: окремі методологічні аспекти

  • Олена ЖУРАВСЬКА Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова https://orcid.org/0000-0002-0545-3418
Ключові слова: право, методологія дослідження, джерела формування права, типи праворозуміння, комунікативний підхід

Анотація

Проаналізовано окремі методологічні аспекти джерел формування права. Природне право в юридичній літературі віднесено до ідейних чи ідеальних джерел права. Ідея права завжди передує праву, оскільки спочатку з’являється уявлення про належне право, яке слід закріпити на державному рівні, а вже потім формується реальна правова система. І хоча ідея права має лише потенційну реальність, вона є настільки істотною, що надає нормативної сили позитивному праву. Такі поняття, як «людська гідність», «свобода», «рівність», «справедливість», сприймаються сьогодні не тільки як принципи права, але і як його засадничі ідеї, оскільки право — це не тільки юридичний механізм, а й комплекс правових ідей, входять до якого належать ідеї та ідеали, що формуються на їх основі як образи досконалості правових явищ. Позитивне право, що припускає єдність прав і обов’язків, а також єдність примусу і стимулювання, також потребує ідейного наповнення, яке відображає вплив філософсько-правових концепцій. Значимість філософського розуміння обов’язкового полягає в моделюванні ідеального права та тих правових заборон і зобов’язань, які відповідають природі людини. Хоча висловлюються справедливі застереження, що право завжди поставало і продовжує поставати у вигляді жорсткого примусового нормативного порядку, за порушення якого карає держава (позитивне право). Однак джерелами розвитку позитивного права є завжди зміни в ідейному наповненні права, тобто в уявленні про те, яким право повинно бути. Якщо розглядати право як реальність, яка поєднує, а не протиставляє природно-правовий і позитивно-правовий вимір, тобто ідеальне та реальне, то можна підставно погодитись, що таке поєднання проходить у сфері комунікаційної взаємодії. Тоді право як комунікаційна взаємодія ідеального і реального може розглядатись як аспект належного, що проявляється в цінностях, принципах, нормах. У процесі формування права задіяно багато об’єктивних і суб’єктивних факторів, оскільки право за своєю природою є інтегративним і відображає засади всіх упорядковуваний ним суспільних відносин. У формуванні права визначальне місце займають антропологічні та соціальні чинники, які здійснюють влив на свідомість людей як учасників суспільних відносин. Це робить можливим підхід до джерел формування права як антропних та соціальних чинників, які впливають на створення та розвиток права.

Посилання

Hryshchuk, O. V., Dobosh, Z. A. (2013) Konverhentsiia spravedlyvosti i prava: filosofsko-pravovyi aspekt. Khmelnytskyi, Khmelnytskyi universytet upravlinnia ta prava.

Misevych, S. V. (2005) Dzherela kanonichnoho prava (teoretyko-pravovyi analiz). Chernivtsi.

Topolevskyi, R. B. (2004) Systemni zviazky yurydychnykh dzherel prava. Kyiv.

Koziubrа, M. I. (ed.) (2015) Zahalna teoriia prava. Kyiv, Vaite.

Marchenko, M. N. (2005) Istochniki prava. Moskva, Velbi, Prospekt.

Mal'cev, G. V. (1999) Ponimanie prava: podhody i problemy. Moskva, Prometej.

Topornin, B. N. (ed.) (2001) Juridicheskaja jenciklopedija: jenciklopedija. Moskva, Jurist.

Bajtin, M. I. (2005) Sushhnost' prava. Sovremennoe normativnoe pravoponimanie na grani dvuh vekov. 2nd ed. Moskwa, Pravo i gosudarstvo.

Berzhel', Zh.-L. (2000) Danilenko V. I. (ed.) Obshhaja teorija prava ; per. s franc. Moskwa, NOTA BENE.

Demydenko, H. H. (2004) Istoriia vchen pro pravo i derzhavu. Kharkiv, Konsum.

Korolova, Yu. V. (2015) Dzherela prava: bahatomanitnist naukovoho rozuminnia ta yednist sutnosti. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho natsionalnoho universytetu. Seriia Pravo, 31 (1), 10–13.

Shugurov, M. V. (2017) Ideja prava: filosofsko-pravovoj analiz. Vestnik Saratovskoj gosudarstvennoj juridicheskoj akademii, 1 (114), 36–45.

Bihun, V. S. (2004) Hustav Radbrukh — vydatnyi nimetskyi filosof prava. Problemy filosofii prava, II, 33–48.

Radbruh, G. (2004) Filosofija prava. Moskva, Mezhdunarodnye otnoshenija.

Shaveko, N. A. (2017) Ideja prava po Gustavu Radbruhu. Vestnik Udmurtskogo universiteta. Serija «Jekonomika i pravo», 27 (5), 159–164.

Vasil'eva, T. A. (2010) Ponjatie i znachenie istochnika prava. Vestnik Volzhskogo universiteta im. V. N. Tatishheva, 73, 37–44.

Chetvernin, V. A. (1988) Sovremennye koncepcii estestvennogo prava. Moskva, Nauka.

Rishennia Konstytutsiinoho Sudu Ukrainy vid 02.11.2004 r. № 15-rp/2004 u spravi za konstytutsiinym podanniam Verkhovnoho Sudu Ukrainy shchodo vidpovidnosti Konstytutsii Ukrainy (konstytutsiinosti) polozhen statti 69 Kryminalnoho kodeksu Ukrainy (sprava pro pryznachennia sudom bilsh miakoho pokarannia). Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : https://bit.ly/3huAMFz.

Tokarska, A. S. (2008) Pravovi aspekty suspilnoi komunikatsii. Lviv.

Kedar, N. (2006) The Political Origins of the Modern Legal Paradoxes. In Perez, O., Teubner, G. (ed.) Paradoxes and Inconsistencies in the Law. Oxford, Portland, Oregon. http://dx.doi.org/10.5040/9781472563507.ch-005.

vann Huk, Mark (2012) Pravo kak kommunikacija (M. V. Antonov & A. V. Poljakov, trans.). SPb., Izd. dom S.-Peterb. gos. un-ta, Universitetskij izdatel'skij konsorcium.

Опубліковано
2020-02-25
Розділ
Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень