Об’єктивна істина як мета судового доказування у цивільному процесі

  • Юрій РЯБЧЕНКО Університет державної фіскальної служби України (м. Ірпінь)
Ключові слова: об’єктивна істина, судове доказування, цивільний процес, суд, змагальність

Анотація

Розкриваються особливості об’єктивної істини як мети судового доказування, визначенню перспективних напрямів подальшого розвитку цього поняття у доктрині цивільного процесуального права. Визначено, що актуальна судова практика характеризується оцінкою доказів за підходом або ж стандартом доказування «поза розумним сумнівом», за яким обставина вважається встановленою, якщо інше пояснення зібраних доказів надзвичайно малоймовірне. Стверджується про цінність окреслення законодавцем кола обставин, що входять до предмету доказування: підтверджують заявлені вимоги чи заперечення (або мають інше значення для розгляду справи); поєднання цього із іншою обов’язковою рисою: підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Адже не має сенсу доказувати обставини, що не будуть відображені у судовому рішенні у прив’язці до вимог або заперечень. З іншого боку, у судовому рішенні мають бути відображені усі обставини, важливі для вирішення питання, поставленого перед судом (спір про право, процесуальне питання тощо). Вказано, що типовими складовими предмета доказування у вузькому розумінні доцільно визначити: 1) обставини обґрунтування вимог; 2) обставини обґрунтування заперечень; 3) які мають бути відображені у судовому рішенні. Склад таких обставин може змінюватись протягом розгляду справи, а тому точне визначення предмета доказування у конкретній справі можливе лише за станом на конкретний перебігу її розгляду. Зазначено, що істинне знання як мета судового пізнання характеризується поєднанням таких ознак: 1) спрямоване на відображення реальних обставин справи; 2) досягнуте із застосуванням належних, тобто передбачених процесуальним законом способів; 3) належним чином, тобто у передбачений процесуальним законом спосіб, обґрунтоване. Визначено, що зіставлення об’єктивної істини та відносної (судової, формальної, законної) істини виражається у таких двох тезах: 1) обов’язок суду прагнути до встановлення дійсних обставин справи (об’єктивна істина), але при цьому виходити з наявних процесуальних можливостей; 2) час буття процесуального формалізму як самостійної цінності відходить у минуле, в тому числі — на рівні законодавчих пропозицій.

Посилання

Vasyliev S. V. (2019) Tsyvilnyi protses. Kyiv, Alerta.

Komarov, V. V. (2011) Kurs tsyvilnoho protsesu. Kharkiv, Pravo.

Hrabovska, O. O. (2018) Teoretychni ta praktychni problemy dokazuvannia u tsyvilnomu protsesi Ukrainy. Kyiv, Yurinkom Inter, 472 s.

Babenko, V. V. (2007) Dokazuvannia v hospodarskomu protsesi. Kyiv.

Tsyvilnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy vid 18.03.2004 r. № 1618–IV. (2004) Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 16, 1088.

Temkizhev, I. X. (2012) Naukovo-praktychnyi komentar Kodeksu administratyvnoho sudochynstva Ukrainy. 2nd ed. Kyiv, Yurinkom Inter.

Tsyvilnyi kodeks Ukrainy vid 16.01.2003 r. № 435–IV. (2003) Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 11, 461.

Hospodarskyi protsesualnyi kodeks Ukrainy vid 06.11.1991 r. № 1798–XII. (1992) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 6, 56.

Kodeks administratyvnoho sudochynstva Ukrainy vid 06.07.2005 r. № 2747–IV (2005) Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 32, 1918.

Treushnikov, M. K. (2008) Grazhdanskij process: teorija i praktika. Moskwa, Gorodec.

Voronov, A. F. (2009) Principy grazhdanskogo processa: proshloe, nastojashhee, budushhee. Moskwa, Gorodec, 496 s.

Sahnova, T. V. (2014) Kurs grazhdanskogo processa. Moskwa, Statut.

Опубліковано
2020-02-25
Розділ
Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право