Вплив права країни місця виконання арбітражного рішення на вирішення спорів в міжнародному комерційному арбітражі
Анотація
Досліджено ключові аспекти впливу права місця виконання арбітражного рішення на арбітражний розгляд та безпосередньо на визнання та приведення арбітражних рішень до виконання, зважаючи на вивчення доктринальних позицій, нормативних положень і відповідної судової практики. Виявлено, що Нью-Йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень 1958 р. відсилає до процесуальних норм країни місця виконання для врегулювання питань, властивих порядку визнання та приведення до виконання іноземних арбітражних рішень, що не врегульовані Конвенцією, встановлюючи лише базові та достатньо прості формальні вимоги для згаданої процедури, що є однією з сильних характеристик конвенційного режиму визнання і виконання арбітражних рішень. У світлі цього резюмується, що такий підхід є поміркованим та враховує неможливість і відсутність практичної необхідності уніфікації на міжнародному договірному рівні процесуальних особливостей визнання і виконання арбітражних рішень, встановлюючи лише засадничі принципи і вимоги до такого порядку. Обґрунтовано, що виокремлюються дві складові права місця виконання арбітражного рішення, що регламентують визнання та приведення до виконання арбітражних рішень у межах відповідної юрисдикції, а саме матеріальної та процесуальної, що, втім, містяться в єдиних правових актах — здебільшого національних арбітражних законах. Наголошується на вирішальній ролі права місця виконання арбітражного рішення в матеріальній та процесуальній площині на порядок визнання та приведення до виконання арбітражних рішень у межах відповідної юрисдикції. Узагальнено, що уніфікація матеріальних підстав для відмови у визнанні та виконанні (зокрема неарбітрабельність предмета спору та суперечність рішення публічному порядку як підстави, що можуть порушуватись компетентним судовим органом за місцем виконання ex officio, незалежно від посилання на них стороною, проти якої винесено арбітражне рішення), а також закріплення базових процесуальних вимог і принципів, здійснюється Нью-Йоркською конвенцією 1958 року, що залишає на розсуд національного законодавця, з одного боку, врегулювання незначних аспектів процедури, але, з іншого — визнає за ним повну свободу розсуду щодо визначення меж об’єктивної арбітрабельності, змісту і конкретного наповнення категорії міжнародного публічного порядку, що застосовується у відповідній юрисдикції.
Посилання
Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards (New York, 1958). (n.d.) Retrieved from United Nation Organization : https://bit.ly/2TsEyGb.
Lew, J. D. M., Mistelis, L. A., Kröll, S. (2003) Comparative International Commercial Arbitration. Kluwer Law International.
Varady, T., Barcello, J., Mehren Arthur, T. (2012) International Commercial Arbitration: A Transnational Perspective. West Academic Publishing.
Born, G. B. (2014) International Commercial Arbitration. Second Edition. Kluwer Law International.
ICCAs Guide to The Interpretation of the 1958 New York Convention: A Handbook for Judges. (n.d.) Retrieved from International Council for Commercial Arbitration : https://bit.ly/3jAbOG2.
van der Berg, A. J. (1981) The New York Arbitration Convention of 1958. The Hague, Kluwer Law and Taxation Publishers.
Mistelis, Loukas A. (ed.) (2010) Concise International Arbitration. New York, Kluwer Law International.
Di Pietro, D., Platte, M. (2001) Enforcement of International Arbitration Awards. The New York Convention of 1958. Cameron May Ltd.
UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration (with amendments as adopted in 2006). (n.d.) Retrieved from The United Nations Commission on International Trade Law : https://bit.ly/31QRM41.
Explanatory Note by the UNCITRAL secretariat on the 1985 Model Law on International Commercial Arbitration as amended in 2006. (n.d.) Retrieved from UNCITRAL : https://bit.ly/31QRM41.
Zakharchenko, T. (2008) Vyznannia ta vykonannia arbitrazhnykh rishen na terytorii Ukrainy. Pravo Ukrainy, 10, 130–138.
Pro mizhnarodnyi komertsiinyi arbitrazh : Zakon Ukrainy vid 24.02.1994 r. № 4002–XII. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/2Hr8MDn.
Tsyvilnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy vid 18.03.2004 r № 1618–IV. (n.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy : http://bit.ly/38wLHuJ.
Ukhvala Kyivskoho apeliatsiinoho sudu vid 24.01.2020 r. u spravi № 824/199/2019. (n.d.) Retrieved from Yedynyi derzhavnyi reiestr sudovykh rishen : https://bit.ly/3jw4lYF.
Ukhvala Kyivskoho apeliatsiinoho sudu vid 22.06.2020 r. u spravi № 824/66/20. (n.d.) Retrieved from Yedynyi derzhavnyi reiestr sudovykh rishen : https://bit.ly/3e4qwE6.
Ukhvala Kyivskoho apeliatsiinoho sudu vid 09.12.2019 r. u spravi № 824/181/19. (n.d.) Retrieved from Yedynyi derzhavnyi reiestr sudovykh rishen : https://bit.ly/37MsFDh.
Ukhvala Kyivskoho apeliatsiinoho sudu vid 08.11.2019 r. u spravi № 796/147/2018. (n.d.) Retrieved from Yedynyi derzhavnyi reiestr sudovykh rishen : https://bit.ly/3oAvgX1.