Капітальні інвестиції як складова державної інвестиційної політики на регіональному рівні

Ключові слова: інвестиційна діяльність, капітальні інвестиції, динаміка, структура, економічний розвиток, інвестиційні процеси

Анотація

Досліджено процеси надходження інвестицій в економіку України, висвітлено основні проблеми та чинники, що впливають на інвестиційну діяльність та інвестиційну привабливість країни й регіонів. Розглянуто функції інвестицій, без яких неможливе ефективне управління і розвиток економіки держави. Виявлено особливості і тенденції інвестиційної діяльності в Україні, визначено шляхи активізації залучення капітальних інвестицій. З’ясовано, що процес залучення капітальних інвестицій в економіку України суттєво уповільнився під впливом політичної та економічної криз останніх років. Унаслідок цього погіршився фінансовий стан підприємств, збільшилась кількість збиткових фінансово-кредитних установ, скоротились обсяги банківського кредитування підприємств, знизилась інвестиційна активність іноземних інвесторів. Акцентовано увагу на тому, що від ефективності організації інвестиційного процесу значною мірою залежить успішна реалізація завдань соціально-економічного розвитку регіонів. Активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни та регіону, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку, сприяти подоланню міжрегіональних диспропорцій, забезпечити якісне економічне зростання в державі. Проаналізовано динаміку і структуру капітальних інвестицій в Україні та Харківській області за 2017–2019 роки. Вивчено структуру капітальних інвестицій за цей період за джерелами фінансування, видами економічної діяльності, видами активів. Зроблено висновки щодо суттєвості змін та напряму, які відбулися за цей період, охарактеризовано позитивні та несприятливі зміни у формуванні капітальних інвестицій. Визначено, що соціально-економічний розвиток України неможливий без достатнього фінансування капітальних інвестицій. Перш за все, мова йде про модернізацію виробництва високотехнологічних та конкурентних товарів з високою доданою вартістю та нарощування їх експорту, а також запровадження інноваційних і енергоощадних технологій. Зазначено, що умовами залучення інвестицій в Україну є політична, економічна та фінансова стабільність, інвестиційні гарантії, вдосконалення законодавчих актів з регулювання інвестиційної діяльності та загальне покращення інвестиційного клімату.

Посилання

Kyseliova, O. M. (2008) Osnovy derzhavnoho upravlinnia investytsiinoiu diialnistiu (I. K. Bondar, ed.). Kyiv, Korporatsiia.

Kyrychenko, O. A., Erokhin, S. A., Kharchenko, O. I. (2009) Investuvannia. Kyiv, Znannia.

Pro sotsialno-ekonomichne stanovyshche Ukrainy za sichen-zhovten 2019 roku. (2019) Kyiv, Derzhavna sluzhba statystyky Ukrainy.

Kharkivska oblast u 2018 rotsi (statystychnyi shchorichnyk). (2019) Kharkiv, Holovne upravlinnia statystyky u Kharkivskii oblasti.

Sotsialno-ekonomichne stanovyshche Kharkivskoi oblasti za sichen–zhovten 2019 roku. Statystychnyi biuleten. (2019) Kharkiv, Holovne upravlinnia statystyky u Kharkivskii oblasti.

Sorochka, S. I. (2017) Modeli stymuliuvannia investytsiinoi diialnosti. Ekonomika ta upravlinnia natsionalnym hospodarstvom, 11, 23–26.

Tretiak, N. M. (2015) Faktory formuvannia investytsiinoho klimatu v Ukraini. Finansovyi prostir, 3 (11), 112–158.

Опубліковано
2020-02-25
Розділ
Механізми державного управління