Окремі питання доцільності використання соціолектизмів кримінальної субкультури в тексті кримінального закону
Анотація
Досліджуються окремі питання правотворчості в контексті використання специфічних слів і зворотів у тексті Кримінального кодексу України. Звертається увага на те, що в умовах сьогодення розповсюдження норм кримінальної субкультури є надзвичайно широким. Цей процес є об’єктивним, тому, незважаючи на негативність «забруднення» ділової та літературної української мови жаргоном кримінальної субкультури, до його поширення треба підходити зважено і різносторонньо. Зауважено, що під час здійснення оперативно-розшукових і слідчих заходів представники правоохоронних і правозастосовних органів повинні розуміти значення жаргонних висловів, що поширені в середовищі професійних злочинців, оскільки без цього вони не зможуть ефективно виконувати свої посадові обов’язки. Пропонується розглядати окремі жаргонні вислови як «соціолектизми», як вияви специфічного діалекту, поширеного в певних соціальних групах. Акцентовано увагу на тому факті, що окремі соціолектизми кримінальної субкультури, як-то: «вор у законі», «сходка» неможливо замінити аналогами з літературної чи ділової української мови, без істотної втрати їх змісту. Доводиться, що терміни кримінальної субкультури досить міцно увійшли у російську розмовну мову, а, через неї — і в українську, про що можна судити зробити висновки із використання таких термінів у літературних творах, що стали вже класичними не лише в пострадянських країнах, але й у світовій літературі, (зокрема — «Архіпелаг ГУЛАГ» О. Солженіцина). На основі цього робиться висновок про можливість вживання окремих соціолектизмів кримінальної субкультури і в тексті закону під час дотримання низки вимог: 1) вони не повинні порушувати загальноприйняті норми пристойності (не можуть містити нецензурну і образливу лексику); 2) аналоги таких термінів у літературній мові відсутні, замінити вказані соціолектизми без втрати їх змісту не видається можливим; 3) їх застосування повинно нести соціальну користь, полегшуючи точну кваліфікацію протиправного діяння, відтак — допомагати загалом у справі протидії злочинності і окремим її виявам.
Посилання
Zamula, S. Yu. (2012) Profilaktyka vplyvu kryminalnoi subkultury na nepovnolitnikh zasudzhenykh u spetsialnykh vykhovnykh ustanovakh. Avtoref. dys. … kand. ped. nauk. Kyiv.
Miller, A. I., Dr'omin, V. M. (1985) Protivopravnoe povedenie nesovershennoletnih: Genezis i rannjaja profilaktika. Kiev : Naukova dumka.
Kryminalnyi kodeks Ukrainy vid 05.04.2001 r. № 2341–III [Red. 05.04.2001 r.]. (N.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: http://bit.ly/3lfojsQ.
Dubjagina, O. P., Smirnov, G. F. (2001) Sovremennyj russkij zhargon ugolovnogo mira: Slovar'-spravochnik. Moskva : Jurisprudencija.
Zherebkin, V. Ye. (2001) Lohika. Kyiv.
Kovaliv, Yu. I. (ed.) (2007) Literaturoznavcha entsyklopediia (u 2-kh t, t. 2). Kyiv : Akademiia.
Vyhovskyi, D. L. (2006) Kryminalna subkultura v mekhanizmi zlochynnosti nepovnolitnikh. Dys. … kand. yuryd. nauk. Kyiv.
Shalamov, V. T. (1989) «Such'ja» vojna: Ocherki prestupnogo mira. Moskva : Pravda.
Solzhenicyn, A. (1991) Arhipelag GULAG. T. 1–2. Moskva : Inkom.
Pro vnesennia zmin do deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy shchodo vidpovidalnosti za zlochyny, vchyneni zlochynnoiu spilnotoiu. Zakon Ukrainy vid 04.06.2020 r. № 671–IX. (N.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: http://bit.ly/3lekZhF.