Форми участі слідчого та дізнавача у процесі доказування під час застосування запобіжних заходів на стадії досудового розслідування
Анотація
Наголошується, що системне тлумачення норм чинного КПК України дозволяє зробити висновок про те, що суб’єктами, які уповноваженні ініціювати застосування запобіжних заходів на стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні, є слідчий, дізнавач та прокурор. Відповідно внесено пропозицію, з метою забезпечення правильного розуміння та тлумачення норм кримінального процесуального законодавства, внести відповідні зміни у ч. 4 ст. 176 КПК України, передбачивши дізнавача як суб’єкта уповноваженого на подання за погодженням з прокурором клопотання про застосування запобіжного заходу на стадії досудового розслідування.
На підставі системного аналізу норм кримінального процесуального законодавства України виділено форми участі слідчого та дізнавача у процесі доказування під час застосування запобіжних заходів на стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні, зокрема: 1) складання клопотань про застосування запобіжних заходів та звернення до прокурора за їх погодженням; 2) оскарження відмови прокурора в погодженні клопотань про застосування запобіжних заходів. Здійснено аналіз відповідних форм участі слідчого та дізнавача у процесі доказування під час застосування запобіжних заходів. Встановлено, що форми участі слідчого та дізнавача в доказуванні є однаковими, однак обсяг повноважень у межах цих форм все ж таки є різним, зокрема щодо неможливості ініціювання дізнавачем застосування окремих запобіжних заходів на стадії досудового розслідування.
Зроблено висновок про те, що звернення до прокурора за погодженням клопотань є невід’ємним елементом та логічним завершенням діяльності слідчого, дізнавач зі складання таких клопотань та обов’язковою умовою для запуску механізму застосування запобіжних заходів у кримінальному провадженні, оскільки без погодження прокурором жодне важливе рішення слідчого та дізнавача на стадії досудового розслідування не набуває юридичної сили.
Посилання
Pro vnesennia zmin do deiakykh zakonodavchykh aktiv Ukrainy shchodo sproshchennia dosudovoho rozsliduvannia okremykh katehorii kryminalnykh pravoporushen : Zakon Ukrainy vid 22.11.2018 r. № 2617–VIII. (N.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: http://bit.ly/35kGZzS.
Hultai, P. M. (2012) Rol prokurora v mekhanizmi zastosuvannia zapobizhnykh zakhodiv u dosudovomu kryminalnomu provadzhenni. Chasopys Kyivskoho universytetu prava, 3, 338–342.
Kivalov, S. V., Mishchenko, S. M., Zakharchenko, V. Yu. (ed.) (2013) Kryminalnyi protsesualnyi kodeks Ukrainy: Naukovo-praktychnyi komentar. Kharkiv : Odissei.
Kiper, O. O. (2017) Mekhanizm vzaiemodii slidchoho z prokurorom: nedoliky ta shliakhy vdoskonalennia. Yurydychnyi naukovyi elektronnyi zhurnal, 1, 169–173.
Prytula, A. M. (2014) Zmahalnist u kryminalnomu protsesi yak peredumova spravedlyvoho sudu. Yurydychna nauka, 8, 117–122.