Проблеми визначення категорії «протидія злочинності» в сучасній кримінології
Анотація
Проаналізовано кримінологічне поняття «протидія злочинності». Вказується на складнощі уніфікації такого поняття як в українській, так і зарубіжній кримінології. Зауважено, що наявний стан речей щодо уніфікації поняття «протидія злочинності», безсумнівно, ускладнює науковий діалог з приводу вироблення ефективних механізмів протидії як злочинності в цілому, так і окремих її виявів (наприклад, злочинність, пов’язана з виявами домашнього насильства тощо). З метою встановлення основних критеріїв, які б допомогли у справі з’ясування сутності терміна «протидія злочинності», було здійснено огляд основних наукових поглядів на поняття протидії злочинності в працях як українських, так і зарубіжних авторів, а також вчених, що досліджували проблематику протидії злочинності та супутнім їй явищам. Встановлено, що під час визначення обсягу поняття «протидія злочинності» різні автори дотримуються різних підходів, основні з яких можна поділити на дві групи. Відповідно до першого підходу, науковці вважають, що обсяг поняття «протидія злочинності» включає й превентивні заходи, спрямовані на недопущення злочинних виявів. Відповідно до другого, автори пропонують поняття «протидія злочинності» розуміти як сукупність заходів реакції на злочини, включаючи ті, що припинено на стадії готування чи замаху. Проаналізувавши аргументи, ми прийшли до висновку, що найбільш логічним підходом є включення до обсягу поняття «протидія злочинності» як заходів превентивного впливу («профілактика злочинності», «запобігання злочинності», «усунення детермінант злочинності» та інші терміни), так і заходів припинення злочинів, що вже розпочато і застосування заходів реакції на вияви злочинності («репресивний вплив з боку держави», «кримінально-правові заходи реакції» тощо). На основі отриманого висновку, нами було запропоновано власне визначення «протидії злочинності», яке пропонує розуміти таку протидію як систему заходів, здійснених уповноваженими суб’єктами, спрямованих на усунення детермінантів окремих видів злочинності та злочинності загалом і здійснення ефективної реакції на вже вчинені кримінальні правопорушення в тій чи іншій сфері.
Посилання
Fris, P. L. (2016) Polityka u sferi borotby zi zlochynnistiu ta kryminalno-pravova polityka u systemi suspilnykh nauk. Pytannia borotby zi zlochynnistiu, 31, 3–27.
Antologija mirovoj filosofii (1969) (v 4-h t., T. 1: chch. 1–2). Moskva : Mysl'.
Batan, Yu. D. (2016) Do pytannia pro preventyvnu terminolohiiu: kryminolohichnyi i zahalnoteoretychnyi pidkhody. Protydiia zlochynnosti: teoriia ta praktyka: materialy VII Vseukr. nauk.-prakt. konf., m. Kyiv, 19 zhovtnia 2016 r. (p. 110–112) Kyiv.
Bohatyrov I. H. (2018) Kryminolohiia (Bohatyrov, I. H., Topchii, V. V., eds.). Kyiv : Dakor.
Babenko, A. M., Busol, O. Yu., Kostenko, O. M. et al. (2018) Kryminolohiia. Kharkiv : Pravo.
Dzhuzha, O. M., Moiseiev, Ye. M., Vasylevych, V. V. (2001) Kryminolohiia: spetsializovanyi kurs lektsii zi skhemamy (zahalna ta osoblyva chastyny). Kyiv : Atika.
Korobejnikov, B. V., Kuznecovij, N. F., Min'kovskij, G. M. (1988) Kriminologija. Moskva : Juridicheskaja literatura.
Inshakov, S. M. (2000) Kriminologija. Moskva : Jurisprudencija.
Fris, P. L. (2005) Kryminalno-pravova polityka Ukrainskoi derzhavy: teoretychni, istorychni ta pravovi problemy. Kyiv : Atika.
Zakaliuk, A. P. (2007) Kurs suchasnoi ukrainskoi kryminolohii: teoriia i praktyka (u 3 kn., kn. 1). Kyiv : In Yure.
Bandurka, A. M., Davydenko, L. M. (2003) Prestupnost' v Ukraine: prichiny i protivodejstvie. Har'kov : Osnova.
Pro zapobihannia ta protydiiu domashnomu nasylstvu. Zakon Ukrainy vid 07.12.2017 r. № 2229–VIII. (N.d.) Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: http://bit.ly/3a9Pyl3.