Час відкриття спадщини за законодавством України

  • Денис ФЕДОСЕЄВ Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова https://orcid.org/0000-0003-2425-7209
Ключові слова: спадкове право, спадкування, відкриття спадщини, час відкриття спадщини

Анотація

Досліджено питання часу відкриття спадщини за законодавством України. Встановлено законодавчо закріплене в Цивільному кодексі України розуміння категорії «відкриття спадщини». Проаналізовано наявні в юридичній літературі визначення поняття «відкриття спадщини» та встановлено найбільш обґрунтоване та таке, що відповідає правовій дійсності, серед усіх проаналізованих визначень категорії «відкриття спадщини». Акцентовано увагу на тому, що значна кількість визначень поняття «відкриття спадщини» ототожнюється з настанням певних юридичних фактів, а також не завжди беруться до уваги всі необхідні обставини. Наголошено, що для відкриття спадщини також важливим є наявність норми цивільного законодавства, яка регулює відповідне питання та цивільної правосуб’єктності в учасників спадкових правовідносин. Відзначено, що час відкриття спадщини є складовим елементом поняття «відкриття спадщини». З’ясовано нормативне та наукові визначення поняття «часу відкриття спадщини». Проведено аналіз та наголошено на некоректності деяких тверджень у контексті розуміння часу відкриття спадщини, зокрема щодо ототожнення розумінь понять «час відкриття спадщини», «відкриття спадщини», «смерть спадкодавця». Запропоновано власний підхід до розуміння категорії «часу відкриття спадщини». Встановлено обставини, які безпосередньо пов’язані з часом відкриття спадщини та для яких час відкриття спадщини має юридичні наслідки. Звернено увагу на те, що час відкриття спадщини перебуває у прямій взаємозалежності та взаємодії з такими категоріями цивільного права, як: «строк», «термін», «момент». Проаналізовано зіставлення між поняттями «строк», «термін», «момент». Доведено, що з часом відкриття спадщини починають перебіг строки, які мають пряме значення для процесу спадкування. Визначено перелік строків у спадковому праві, які розпочинаються з дня смерті особи (спадкодавця) або оголошення її померлою. Обґрунтовано правове значення відкриття спадщини та часу відкриття спадщини для спадкового права та спадкування, а також необхідність здійснення подальших наукових досліджень у відповідній сфері.

Посилання

Vasylchenko, V. V. (1997) Retseptsiia rymskoho spadkovoho prava v suchasnomu spadkovomu pravi Ukrainy : dys. … kand. yuryd. nauk. Kyiv.

Tsyvilnyi kodeks Ukrainy vid 16.01.2003 r. № 435–IV. (2003) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 40, 356.

Nikitjuk, P. S. (1973) Problemy sovetskogo nasledstvennogo prava : dis. … d-ra jurid. nauk. Kishinev.

Ioffe, O. S. (1965) Sovetskoe grazhdanskoe pravo. (Ch. ІІІ). Leningrad : Izd-vo Leningr. un-ta.

Kravchyk, M. B. (2018) Spadkovi pravovidnosyny yak mekhanizm zdiisnennia spadkovykh prav. Naukovyi visnyk Mizhnarodnoho humanitarnoho universytetu. Seriia «Iurysprudentsiia», 33, 102–106.

Bondarieva, M. V. (2016) Vidkryttia spadshchyny i zavedennia spadkovoi spravy: sut i spivvidnoshennia. Tsyvilistychna protsesualna dumka, 4, 6–10.

Populjarnyj juridicheskij jenciklopedicheskij slovar' (2001). Moskva : Bol'shaja Rossijskaja Jenciklopedija, RIPO KLASSIK.

Vremja otkrytija nasledstva. Jekonomika i pravo: slovar'-spravochnik. Retrieved from Akademik: http://bit.ly/3a6BpoG.

Chernohor, N. V. (2011) Vyznachennia strokiv ta terminiv u spadkovomu pravi Ukrainy. Aktualni problemy derzhavy i prava, 59, 320–326.

Chernohor, N. V. (2011) Stroky ta terminy u spadkovomu pravi : avtoref. dys. … kand. yuryd. nauk. Odesa.

Опубліковано
2020-12-31
Розділ
Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право