Перспективні дослідження управлінської культури в галузі публічного управління на сучасному етапі

  • Володимир ПЕРЖУН Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича https://orcid.org/0000-0001-8103-2888
Ключові слова: управлінська культура, публічне управління, управлінська діяльність, освіта, зміни

Анотація

Шляхи розвитку й структурні зміни українського суспільства торкнулися також державного управління, що поступово має трансформуватися в більш відкрите у діалозі з громадянським суспільством, ставати публічним. Публічне управління, якщо воно результативне, повноцінно повинно забезпечувати, задовольняти, а також регулювати життєдіяльність суспільства, державних інституцій, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства, трудових колективів тощо. Крім цього, важливо також говорити, що зміни і перетворення, які відбуваються в управлінні, впливають на вироблення нових принципів як самого управління на практиці, так і сучасного сприйняття й використання суспільних цінностей у процесі управлінської діяльності. Окреслені зміни і перетворення зумовлюють та деяким чином сприяють процесам результативного підходу до проблем досліджень сучасних напрямів формування, розвитку й осмислення управлінської культури. Переважно цей процес пов’язаний з реальним життям суспільства, держави, владних структур, інститутів громадянського суспільства, дієвої соціальної співпраці держави і громадянського суспільства тощо. Від названих чинників багато в чому залежало й залежить формування складників управлінської культури, її місце і роль у державному (публічному) управлінні. Ми розуміємо управлінську культуру як суспільно-політичний феномен, що у процесі свого формування структурувався в достатній суспільно-державний інститут, який має вплив на управлінську політику державою, суспільством, різноманітними колективами, територіальними громадами, соціальними організаціями тощо. Звідси — підвищується значення управлінської культури, яка формується протягом певного соціально-історичного часу. Усвідомлюємо, що фахівець з управлінської діяльності вже має деякі сформовані якості управлінської культури. Її формування, а в подальшому — становлення, відбувається в різноманітних соціокультурних обставинах, оточенні, має як організований, так і стихійний характер. А від цього багато в чому залежить професійна діяльність і робота державного управлінця. Виходячи з цього, актуальними постають завдання вивчення управлінської культури з позицій нових поглядів переходу до публічного управління та, найбільш важливі перспективних напрямів як для науково-теоретичного аналізу, так і для практичного застосування.

Посилання

Rachynskyi, A. P. (2012) Stratehichne upravlinnia personalom: teoretyko-metodolohichnyi analiz. Derzhavne upravlinnia: udoskonalennia ta rozvytok, 3. Retrieved from: http://bit.ly/3coV4Qw.

Hoshovska, V. A., Danylenko, L. I. (2019) Instrumentalnyi pidkhid do rozvytku liderstva publichnykh sluzhbovtsiv Ukrainy. In Savkov, A. P., Bilynska, M. M., Petroie, O. M. (eds.) Instytutsionalizatsiia publichnoho upravlinnia v Ukraini v umovakh yevrointehratsiinykh ta hlobalizatsiinykh vyklykiv : mater. shchorich. Vseukr. nauk.-prakt. konf. za mizhnar. uchastiu (u 5 t., t. 5, p. 3–5). Kyiv : NADU.

Shtyka, L. H., Bondarchuk, N. O., Hohina, L. M. et al (2008) Profesionalizatsiia derzhavnoi sluzhby. Kyiv : NADU.

Shejn, Je. (2007) Organizacionnaja kul'tura i liderstvo (3rd ed, Kovaljova, T. Ju., ed., transl.). Sankt-Peterburg : Piter.

Zaniuk, S. (2002) Psykholohiia motyvatsii. Kyiv : Lybid.

Honiukova, L. V., Dokash, V. I., Perzhun, V. V., Chyrkova, N. O. (2020) Educational Imperatives of the Administrative Culture in Ukraine: In An Empirical Approach. International Journal of Innovation, Creativity and Change, 12 (10), 54–66.

Janickij, O. I. (2013) «Musornaja kul'tura». In Toshhenko, Zh. T., ed. Novye idei v sociologii (p. 418–440). Moskva : JuNITI-DANA.

Опубліковано
2020-12-31
Розділ
Публічне управління