Теоретико-прикладні аспекти державного управління у сфері туризму в умовах адаптації до стандартів ЄС

  • Наталія ГРАБАР Національний університет цивільного захисту України https://orcid.org/0000-0002-8529-3505
  • Неллі ЛЕОНЕНКО Національний університет цивільного захисту України https://orcid.org/0000-0002-1498-0391
Ключові слова: державне управління, управління у сфері туризму, туризм, механізми державного управління, стандарти ЄС

Анотація

Досліджується проблематика державного управління у сфері туризму в умовах адаптації до стандартів Європейського Союзу. Акцентовано увагу на тому, що стан вітчизняної політики в галузі туризму не відповідає сучасним світовим стандартам управління галуззю на державному рівні. У зв’язку з переходом від планової до ринкової моделі розвитку держави в останні два десятиліття відбулася поява низки проблем, що перешкоджають повноцінному використанню туристично-рекреаційного потенціалу України. З одного боку — нерозвиненість вітчизняного туризму корелює із загальними проблемами політичного, соціального і економічного характеру, властивими країнам, що розвиваються на певному етапі їх розвитку. З іншого — відсутність необхідної методологічної бази і недостатність методичних розробок здійснення державного регулювання сфери туризму корелює з неможливістю практичного застосування законів про туризм, складання Програм розвитку туризму і формування структур регулювання туризму на загальнодержавному рівні, що прямо та опосередковано впливає на процес адаптації українського законодавства та державно-управлінської діяльності у відповідності до стандартів Європейського Союзу. За результатами доктринального та комплексного дослідження зроблено висновок, що в контексті сприяння у поступовому зближенні вітчизняного та європейського державно-управлінського середовища, посилення економічних та торгівельних відносин, які вестимуть до поступової інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС, розширенні співробітництва на засадах верховенства права та поваги до прав людини і основоположних свобод, сфера туризму посідає один із ключових аспектів не лише на загальнодержавному рівні, але й на міжнародному. Водночас, в умовах адаптації вітчизняного законодавства та державно-управлінської діяльності до стандартів ЄС, доцільним є розроблення методики та плану заходів, спрямованих на впровадження тих цілісних орієнтирів та принципів, що закріплені на загальноєвропейському рівні.

Посилання

Honcharuk, N., Kolieda, H. (2018) Systema upravlinnia sferoiu turyzmu v umovakh detsentralizatsii vlady v Ukraini. Derzhavne upravlinnia ta mistseve samovriaduvannia, 4 (39), 95–103.

Pro turyzm. Zakon Ukrainy vid 15.09.1995 r. № 324/95–VR. (1995) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 31, 241.

Bartoshuk, O. V. (2011) Modeli rozvytku industrii turyzmu (zarubizhnyi dosvid). Derzhava i rehiony. Seriia «Ekonomika ta pidpryiemnytstvo», 2, 62–68.

Kvartalnov, V. A. (1999) Strategicheskij menedzhment v turizme: sovremennyj opyt upravleniya. Moskva : Finansy i statistika.

Blyzniuk, A. M., Davydenko, L. I., Konishcheva, N. Y. (2007) Mekhanizmy derzhavnoho rehuliuvannia sfery turyzmu: sutnist i shliakhy udoskonalennia. Visnyk DITB. Seriia «Ekonomika, orhanizatsiia i upravlinnia pidpryiemstvamy (u turystychnii sferi)», 11, 76–84.

Pro ratyfikatsiiu Uhody pro asotsiatsiiu mizh Ukrainoiu, z odniiei storony, ta Yevropeiskym Soiuzom, Yevropeiskym spivtovarystvom z atomnoi enerhii i yikhnimy derzhavamy-chlenamy, z inshoi storony. Zakon Ukrainy vid 16.09.2014 r. № 1678–VII. (2014) Vidomosti Verkhovnoi Rady Ukrainy, 40, 2843.

Kabushkin, M. (1999) Menedzhment turizma. Minsk : Eko-Perspektiva.

Yazina, V. A. (2016) Derzhavne rehuliuvannia haluzi turyzmu: sutnist i shliakhy vdoskonalennia. Hlobalni ta natsionalni problemy ekonomiky, 9, 526–529.

Опубліковано
2021-07-03
Розділ
Туризм