Зовнішні зносини як об’єкт міжнародного права

  • Андрій ІВАНИЦЬКИЙ Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова https://orcid.org/0000-0002-3689-6334
Ключові слова: зовнішні зносини, міжнародне право, об’єкт міжнародного права, міжнародні відносини, право зовнішніх зносин

Анотація

Визначено, що під час дослідження зовнішніх зносин як об’єкта міжнародного права необхідно чітко встановити його зміст та обсяг, а також відмежувати його від інших наближених понять та термінів. Розмежовано розуміння поняття «зовнішні зносини» із термінами «зовнішні відносини», «закордонні справи та «міжнародні відносини», а також «сфера зовнішніх зносин» і «галузь закордонних справ». Звернуто увагу на термінологічні та змістові відмінності понять «зовнішні зносини» та «міжнародні відносини». Доведено, що міжнародні відносини визначаються як системна сукупність політичних, економічних, соціальних, дипломатичних, правових, військових і гуманітарних зв’язків та відносин між основними суб’єктами світового співтовариства, до яких належать народи, держави, суспільні та громадські сили, рухи й організації. Обґрунтовано думку, що поняття «зовнішні зносини» визначається як частина загальної системи міждержавних відносин і міжнародної діяльності кожної держави, що охоплює офіційні, підтримувані за допомогою особливих державних органів переважно політичні зв’язки та відносини між державами та іншими суб’єктами міжнародного права з метою здійснення їхніх зовнішніх функцій мирними засобами відповідно до основних принципів міжнародного права. Встановлено, що джерелами регулювання зовнішніх зносин є численні міжнародні договори, як двосторонні, так і багатосторонні. Констатовано, що зовнішні зносини — це врегульована діяльність держави на узгодженій, загальнодемократичній основі у сфері офіційних зв’язків і відносин, яка встановлювана і підтримувана всією системою органів зовнішніх зносин кожної держави для досягнення їхньої зовнішньополітичної мети мирними засобами, передбаченими міжнародним правом. Також зовнішні зносини охарактеризовано за такими ознаками: по-перше, це офіційний характер діяльності держави в міжнародних справах; по-друге, діяльність здійснюється винятково уповноваженими органами; по-третє, в усіх випадках зовнішні зносини повинні здійснюватися винятково мирними засобами в межах міжнародного права. Встановлено, що зовнішні зносини як об’єкт міжнародного права можливо визначити як діяльність держав, міжнародних організацій та інших суб’єктів міжнародного права на узгодженій, загальнодемократичній основі у сфері офіційних зв’язків і відносин, яка встановлювана і підтримувана системою органів зовнішніх зносин кожного суб’єкта таких відносин, з метою досягнення спільної зовнішньополітичної мети мирними засобами, передбаченими міжнародним правом, що я проявом реалізації такими суб’єктами своїх прав у межах міжнародних правовідносин.

Посилання

Vidnosyny — stosunky — znosyny. (N.d.) Retrieved from Linhvistychnyi portal laboratorii kompiuternoi linhvistyky Instytutu filolohii Kyivskoho universytetu imeni T. Shevchenka: https://bit.ly/3L0zqkR.

Sandrovskyi, K. K. (1986) Pravo vneshnykh snoshenyi. Kyev : Vyshcha shkola.

Videnska konventsiia pro dyplomatychni znosyny vid 18.04.1961 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3sn8TYq.

Videnska konventsiia pro konsulski znosyny vid 24.04.1963 p. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3vYooZ6.

Konventsiia pro spetsialni misii vid 08.12.1969 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3wA6GKL.

Videnska konventsiia pro predstavnytstvo derzhav u yikh vidnosynakh iz mizhnarodnymy orhanizatsiiamy universalnoho kharakteru vid 14.03.1975 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3wflhuS.

Hrin, O. O. (2010) Slovnyk mizhnarodno-pravovykh terminiv. Uzhhorod : PP Danylo S. I.

Buromenskyi, M. V. (2006) Mizhnarodne pravo. Kyiv : YurInkom Inter.

Antypenko, V. F. (2012) Mizhnarodne publichne pravo. Kyiv : NAU.

Cherchenko, I. L. (2004) Konstytutsiino-pravovyi mekhanizm zovnishnikh vidnosyn Kanady. Kyiv.

Mudrenko, N. (2020) Mekhanizmy koordynatsii diialnosti orhaniv derzhavnoi vlady u sferi zovnishnikh znosyn: zarubizhnyi dosvid. Teoriia i praktyka publichnoho upravlinnia, 1, 41–47.

Voitsikhovskyi, A. V. (2020) Mizhnarodne pravo. Kharkiv : Kharkiv. nats. un-t vnutr. sprav.

Опубліковано
2021-12-30
Розділ
Міжнародне право