Зовнішні зносини як об’єкт міжнародного права
Анотація
Визначено, що під час дослідження зовнішніх зносин як об’єкта міжнародного права необхідно чітко встановити його зміст та обсяг, а також відмежувати його від інших наближених понять та термінів. Розмежовано розуміння поняття «зовнішні зносини» із термінами «зовнішні відносини», «закордонні справи та «міжнародні відносини», а також «сфера зовнішніх зносин» і «галузь закордонних справ». Звернуто увагу на термінологічні та змістові відмінності понять «зовнішні зносини» та «міжнародні відносини». Доведено, що міжнародні відносини визначаються як системна сукупність політичних, економічних, соціальних, дипломатичних, правових, військових і гуманітарних зв’язків та відносин між основними суб’єктами світового співтовариства, до яких належать народи, держави, суспільні та громадські сили, рухи й організації. Обґрунтовано думку, що поняття «зовнішні зносини» визначається як частина загальної системи міждержавних відносин і міжнародної діяльності кожної держави, що охоплює офіційні, підтримувані за допомогою особливих державних органів переважно політичні зв’язки та відносини між державами та іншими суб’єктами міжнародного права з метою здійснення їхніх зовнішніх функцій мирними засобами відповідно до основних принципів міжнародного права. Встановлено, що джерелами регулювання зовнішніх зносин є численні міжнародні договори, як двосторонні, так і багатосторонні. Констатовано, що зовнішні зносини — це врегульована діяльність держави на узгодженій, загальнодемократичній основі у сфері офіційних зв’язків і відносин, яка встановлювана і підтримувана всією системою органів зовнішніх зносин кожної держави для досягнення їхньої зовнішньополітичної мети мирними засобами, передбаченими міжнародним правом. Також зовнішні зносини охарактеризовано за такими ознаками: по-перше, це офіційний характер діяльності держави в міжнародних справах; по-друге, діяльність здійснюється винятково уповноваженими органами; по-третє, в усіх випадках зовнішні зносини повинні здійснюватися винятково мирними засобами в межах міжнародного права. Встановлено, що зовнішні зносини як об’єкт міжнародного права можливо визначити як діяльність держав, міжнародних організацій та інших суб’єктів міжнародного права на узгодженій, загальнодемократичній основі у сфері офіційних зв’язків і відносин, яка встановлювана і підтримувана системою органів зовнішніх зносин кожного суб’єкта таких відносин, з метою досягнення спільної зовнішньополітичної мети мирними засобами, передбаченими міжнародним правом, що я проявом реалізації такими суб’єктами своїх прав у межах міжнародних правовідносин.
Посилання
Vidnosyny — stosunky — znosyny. (N.d.) Retrieved from Linhvistychnyi portal laboratorii kompiuternoi linhvistyky Instytutu filolohii Kyivskoho universytetu imeni T. Shevchenka: https://bit.ly/3L0zqkR.
Sandrovskyi, K. K. (1986) Pravo vneshnykh snoshenyi. Kyev : Vyshcha shkola.
Videnska konventsiia pro dyplomatychni znosyny vid 18.04.1961 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3sn8TYq.
Videnska konventsiia pro konsulski znosyny vid 24.04.1963 p. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3vYooZ6.
Konventsiia pro spetsialni misii vid 08.12.1969 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3wA6GKL.
Videnska konventsiia pro predstavnytstvo derzhav u yikh vidnosynakh iz mizhnarodnymy orhanizatsiiamy universalnoho kharakteru vid 14.03.1975 r. Retrieved from Verkhovna Rada Ukrainy. Zakonodavstvo Ukrainy: https://bit.ly/3wflhuS.
Hrin, O. O. (2010) Slovnyk mizhnarodno-pravovykh terminiv. Uzhhorod : PP Danylo S. I.
Buromenskyi, M. V. (2006) Mizhnarodne pravo. Kyiv : YurInkom Inter.
Antypenko, V. F. (2012) Mizhnarodne publichne pravo. Kyiv : NAU.
Cherchenko, I. L. (2004) Konstytutsiino-pravovyi mekhanizm zovnishnikh vidnosyn Kanady. Kyiv.
Mudrenko, N. (2020) Mekhanizmy koordynatsii diialnosti orhaniv derzhavnoi vlady u sferi zovnishnikh znosyn: zarubizhnyi dosvid. Teoriia i praktyka publichnoho upravlinnia, 1, 41–47.
Voitsikhovskyi, A. V. (2020) Mizhnarodne pravo. Kharkiv : Kharkiv. nats. un-t vnutr. sprav.