Комплексні індикатори у соціально-економічних дослідженнях: переваги і недоліки
Анотація
Досліджено важливу проблему — процедури вимірювання складних соціально-економічних процесів. Показники, методи, підходи до вимірювання соціально-економічної динаміки потребують постійного удосконалення процедур та є предметом численних досліджень науковців різних країн світу та провідних міжнародних організацій. Особливо актуальною ця тематика стала в останні десятиріччя із появою так званих комплексних індикаторів (КІ), у яких, на думку їхніх авторів, проводиться узагальнення окремих аспектів соціально-економічного розвитку. Це дозволяє перейти від масиву показників, що мають різні виміри, до більш прийнятного для управлінців високого рангу «одномірних» показників. В останні два десятиріччя кількість таких комплексних показників постійно зростала і сягнула декількох сотень. Метою статті є визначення тенденцій у підходах до оцінювання соціально-економічного розвитку на основі використання комплексних показників, аналіз їхніх переваг і недоліків порівняно із «традиційними» підходами та надання рекомендацій для можливого поєднання зазначених підходів у дослідженнях. Методи дослідження: змістовний ретроспективний аналіз використання різних показників розвитку, узагальнення наукових джерел інформації, синтезу та порівняння «індивідуальних» показників, що використовуються в комплексних індикаторах. Джерельна база: дані про використання комплексних індикаторів для різних країн світу, нормативна база щодо оцінювання наукових установ, публікації вітчизняних та закордонних фахівців та міжнародних організацій. Визначено чотири проблемні сфери, які обумовлюють виникнення об’єктивних труднощів: вибір та представлення первинних показників, що стають основою для побудови індексу; питання достовірності та можливості порівнянь даних (різні означення для подібних явищ або різний зміст одних і тих самих понять під час використання в різних країнах); застосування методів згортки та розрахунку балів; аналіз на стійкість отриманих результатів. На основі аналізу конкретних комплексних індикаторів показано, що проблеми, що виникають, далеко не завжди вирішуються раціонально. Це призводить до маніпулювання остаточними результатами в інтересах зацікавлених політичних організацій та окремих країн. Зроблено висновки про свідому упередженість у процедурах формування окремих КІ. Для «корегування» даних, отриманих за допомогою КІ, пропонується поряд із комплексними індикаторами застосовувати традиційні статистичні показники, які в багатьох випадках мають певні переваги перед КІ. Рекомендовано також більше уваги приділяти саме процесам формування КІ з метою зменшення можливостей для маніпуляцій і отримання більш об’єктивних результатів.
Посилання
UN Human Development Index (HDI). Retrieved from United Nations Development Programme: https://bit.ly/3t1G0l1.
Hollanders H., Es-Sadki N. European Innovation Scoreboard 2021. Retrieved from Kooperationsstelle EU der Wissenschaftsorganisationen: https://bit.ly/3PVVi4K.
Digital Economy and Society Index. Retrieved from European Commission: https://bit.ly/3z6DVrK.
Global Peace Index 2021. Retrieved from Institute for Economics and Peace: https://bit.ly/3lXhPjB.
Grupp, H. (2003) National Innovation Measurement between Scoreboarding, Metrics Making and Mapping. In A conference in honour of Keith Pavitt (13th-15th Nov, 2003).
Kapitsa, Yu. M. (ed.) (2021) Vynakhidnytska diialnist u naukovykh ustanovakh. Kyiv : Lohos.
Zvit pro konkurentospromozhnist Ukrainy (2009). Nazustrich ekonomichnomu zrostanniu ta protsvitanniu. Kyiv.
Sala-i-Martin, X., Blanke, J., Drzeniek Hanouz, M., Geiger, T., Mia, I. & Paua, I. (2009) The Global Competitiveness Index: Prioritizing the Economic Policy Agenda. In The Global Competitiveness Report 2008–2009 (pp. 3–41). Retrieved from World Economic Forum: https://bit.ly/3mht3Qp.
Ranking the rankings (08.11.2014). The Economist (pp. 63–64). Retrieved from: https://econ.st/3zpdxd1.
Vsemirnyj bank otkazalsya ot dalnejshej publikacii rejtinga Doing Business (17.09.2021; 11:20). Retrieved from Inter Business Finance: https://bit.ly/3t8EAoN.
Kolotii, V., Pyla, V., Shatkovskyi, O., Yaremenko, S. (2005) Rehuliuvannia pravovidnosyn u sferi derzhavnykh zakupivel v YeS ta v Ukraini. Kyiv : Nika-Prynt.
Chmyr, O. S. (2013) Vitchyzniana praktyka ta svitovyi dosvid SEZ i TPR. Dnipropetrovsk : Poster-prynt.