Імплементація іноземного досвіду забезпечення енергетичної безпеки держави в рамках удосконалення енергетичної політики України
Анотація
Обґрунтовано, що вичерпність енергоресурсів, їхня невідновлюваність негативним чином відображається на енергоємних економіках. Доведено, що енергетична сфера держави як ключовий аспект інноваційного розвитку є потужним інструментом геополітичного впливу та зміни балансу сил у контексті захисту національних інтересів держави за реалізації зовнішньої політики. Встановлено, що для промислово розвинених країн (Німеччина, Велика Британія тощо) характерне зростання ВВП без збільшення (за умови скорочення) обсягів використання енергетичних ресурсів. Досліджено, що забезпечення енергетичної безпеки США повинно базуватись на низці принципів, зокрема: принципі диверсифікації поставок; принципі стійкості; принципі інтеграції країн з метою стабільного постачання нафти та принцип оперативності отримання важливої інформації. Визначено, що уряд Китайської Народної Республіки поряд із виваженою державною політикою в енергетичній галузі активно залучає місцеву владу до реалізації національних енергетичних та інвестиційних проєктів. Під час дослідження зазначеної проблематики було встановлено, що для Німеччини характерним є пріоритет використання альтернативних видів палива, біопалива та поступове збільшення частки відновлювальних джерел енергії в енергетичній галузі. А основою енергетичної безпеки Франції — ядерна енергія та активне впровадження екологічно чистих технологій. Розглянуто ключові переваги та недоліки для України від членства в ENTSO-E. Визначено, що з метою підвищення ефективності енергетичної галузі і відповідно енергетичної безпеки держави варто розглянути доцільність та ефективність основних напрямів реформування енергетичної галузі, що можуть бути застосовані, зокрема: структурна перебудова галузі, приватизація підприємств енергетичної галузі та лібералізація (значне послаблення державного регулювання). Аналіз іноземного досвіду забезпечення енергетичної безпеки держави дав змогу виокремити низку ключових напрямів декарбонізації з метою внесення змін у формування й реалізацію державної політики в енергетичній сфері в Україні.
Посилання
Визначення рівня енергетичної безпеки України: аналіз. доп. / за заг. ред. О. М. Суходолі. Київ : НІСД, 2021. 71 c.
Климчук О. В. Стратегічні напрями формування національної енергетичної безпеки для економічного зростання України. Вісник Черкаського університету. 2018. № 3. С. 28‒37.
Energy Reorganization Act of 1974. ProCon/Encyclopaedia Britannica, Inc. URL: https://bit.ly/3PQAquw.
Energy Policy Act of 2005. Public Law. 109–58–Aug. 8, 2005. U.S. Government Publishing Office. URL: https://bit.ly/3zbuw0l.
Energy Independence and Security Act of 2007. Public Law. 110–140–Dec. 19, 2007. Government Publishing Office. URL: https://bit.ly/3PEpFvJ.
Манжул І. Американський досвід забезпечення енергетичної безпеки. Підприємництво, господарство і право. 2015. № 8. С. 37‒41.
Бараннік В. О. Стан та проблеми запровадження нової моделі функціонування електроенергетичного ринку України: аналітична записка. Національна безпека. 2015. № 22. Національний інститут стратегічних досліджень. URL: https://bit.ly/3OvKCYs.
Договір про заснування Енергетичного Співтовариства від 01.02.2011 р. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3J4JU3r.
Директива Європейського Парламенту і Ради 2012/27/ЄС від 25.10.2012 р. про енергоефективність, внесення змін до директив 2009/125/ЄС і 2010/30/ЄС та про скасування директив 2004/8/ЄС і 2006/32/ЄС. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3cF8WtG.
Меморандум про взаєморозуміння щодо Стратегічного енергетичного партнерства між Україною та Європейським Союзом спільно з Європейським Співтовариством з атомної енергії. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3Jb2czR.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/33npVZd.
Кузь В. А. Ключові аспекти державної політики щодо забезпечення енергетичної безпеки України. Збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції «Публічне управління в Україні: виклики сьогодення та глобальні імперативи» (м. Хмельницький, 11 лютого 2022 р.). Хмельницький : Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2022. С. 132‒133.
Брич В., Федірко М. Реформування ринку електроенергії України в контексті її інтеграційних намірів. Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2013. № 1. С. 718.