Комунікаційна стратегія як напрям розвитку сфери громадського здоров’я на регіональному рівні

Ключові слова: медичний заклад, медична реформа в Україні, стратегія, комунікація, громадське здоров’я

Анотація

Розглянуто актуальний напрям у сфері реформування охорони здоров’я в Україні — розвиток громадського здоров’я на місцевому рівні. Вивчено особливості розвитку громадського здоров’я на рівні Сумської області на прикладі розробки та реалізації комунікаційної стратегії КНП Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». На основі аналізу виявлено певні проблеми в цій площині й розроблено заходи для покращення подальших кроків з адвокації та промоції громадського здоров’я на рівні громад. Обґрунтовані комплексні заходи з удосконалення процесів підготовки та реалізації комунікаційних стратегій у громадському здоров’ї на регіональному рівні в Україні. Запропоновано такі нові підходи, як: удосконалення процедур регуляторної політики та вироблення публічних стратегій, програм і проєктів забезпечення громадського здоров’я на основі цифрових технологій; дослідження та опитування населення; інституціоналізація використання доказів досліджень у прийнятті рішень, пов’язаних зі здоров’ям; навчання та просвітництво населення, в тому числі розроблення з цією метою спеціальних додатків, ігор, програм тощо щодо збереження здоров’я; сприяння обміну знаннями; кластеризація у сфері громадського здоров’я, в тому числі створення формальних інтегрованих структур; використання соціальних медіа для попередження захворювань та здорового способу життя; забезпечення доступу до передових знань, у тому числі з використанням іншомовних ресурсів; забезпечення конфіденційності та безпеки даних людей; етика цифрової взаємодії. Встановлено, що в Україні загалом сформовано засади для розвитку громадського здоров’я. Головним координатором у процесі подальшого такого розвитку слід визначити Центр громадського здоров’я МОЗ України. Рекомендовано посилювати взаємодію Центру з регіонами, що дозволить системно впроваджувати культуру здоров’я на місцях. Водночас належну увагу слід приділити заходам з попередження захворювань та формування сприятливого життєвого середовища. З цією метою, безумовно, слід посилювати фінансову та інституційну спроможність Центру. Крім результатів у сфері збереження здоров’я, такий підхід суттєво сприятиме виконанню домовленостей у рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Доведено, що за допомогою інструментів публічної політики у сфері громадського здоров’я формується культура здоров’я в містах і регіонах України як багатогранна концепція.

Посилання

Громадське здоров’я. Володимир Короленко. URL : https://bit.ly/3AnnA2x.

Скрытые города: выявление и устранение несправедливости в отношении здоровья в городах. Доклад ВОЗ и Программы ООН по населенным пунктам. WHO Kobe Centre-UN-HABITAT, 2010. 20 с. WHO | World Health Organization. URL: https://bit.ly/3OIvIPl.

Банчук М. В., Дзюба О. М. Міжгалузева взаємодія — одна із головних передумов ефективності державної політики в охороні здоров’я. Інвестиції: практика та досвід. 2016. № 7. С. 114–117.

Князевич В. М., Авраменко Т. П., Короленко В. В. Перспективи розвитку публічного управління у сфері громадського здоров’я України в умовах системних змін. Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. Серія: Державне управління. 2016. № 1. С. 56–65.

Співак М. В. Державна політика здоров’язбереження: світовий досвід і Україна. Київ : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України; Логос, 2016. 536 с.

Розвиток державного управління реформуванням охорони здоров’я в Україні на регіональному рівні: стан, проблеми, перспективи / Т. П. Авраменко, Л. І. Жаліло, О. І. Мартинюк та ін. Київ : НАДУ, 2013. 48 с.

Бадіков Т. Чи готові регіони до цифровізації та продовження медреформи? (06.11.2019; 16:05). Українська правда. Блоги. URL: https://bit.ly/3AvUbTI.

Статут Державної установи «Сумський обласний центр контролю та профілактики Міністерства охорони здоров’я України». Затв. наказом Міністерства охорони здоров’я України від 02.06.2021 р. № 1103. ДУ «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». URL: https://bit.ly/3nzIzYa.

Про реорганізацію обласного комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики м. Суми» та комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Сумський обласний центр громадського здоров’я». Рішення тридцять першої сесії сьомого скликання Сумської обласної ради від 20.12.2019 р. Сумська обласна рада. URL: https://bit.ly/3nALAaR.

Аналітична довідка щодо комунікаційної стратегії з пріоритетних питань громадського здоров’я у Сумській області на 2018-2020 роки / Державна установа «Сумський обласний центр громадського здоров’я». Суми, 2018. 23 с.

Про затвердження комунікаційної стратегії з пріоритетних питань громадського здоров’я. Наказ Управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації від 25.08.2020 р. № 461-ОД. Управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації. URL: https://bit.ly/3ydaQJg.

Опубліковано
2022-07-01
Розділ
Публічне управління