Види звільнення від покарання за законодавством України та законодавством держав Європейського Союзу
Анотація
Проведено компаративістський аналіз кримінального законодавства України та держав-учасниць Європейського Союзу щодо звільнення від покарання. Визначено види звільнення від покарання. Окреслено основні напрями вдосконалення законодавства України про кримінальну відповідальність у зазначеній сфері. Наголошено на проблемах, які можуть виникати на різних етапах реалізації кримінальної відповідальності, призначення засудженому покарання та його виконання. Кримінально-правові наслідки встановлення цих фактів регламентовані кримінальними законами як України, зокрема в межах інститутів звільнення від покарання та його відбування, так і законами зарубіжних країн. Здійснено огляд літератури щодо поділу звільнення від покарання на види та досліджено підстави різних критеріїв, серед яких — ступінь наближеності покарання до особи, яка вчинила кримінальне правопорушення; ступінь обов’язковості застосування звільнення; наявність спеціальних обов’язків у засудженої особи; за юридичними фактами, з якими законодавець пов’язує звільнення від покарання та його відбування; критерієм умовності/безумовності подальшої поведінки особи, звільненої від покарання. Вказано, що, враховуючи різноманітність видів звільнення від покарання, встановлених у положеннях національних кримінальних законів, можна констатувати, що найвдалішим критерієм їх класифікації є стадія судового провадження, на якій вони можуть бути застосовані, а саме — залежно від ухвалення щодо особи обвинувального вироку. Наголошується, що в законодавствах держав ЄС передбачені різні види звільнення від покарання, які можуть застосовуватись до особи, щодо якої не ухвалено обвинувального вироку та відповідно не призначено покарання, причому лише одне з них передбачене у Кримінальному кодексі України: це звільнення від покарання у зв’язку з давністю притягнення до кримінальної відповідальності (ч. 5 ст. 74 Кримінального кодексу України). Водночас доцільно звернути увагу на різну нормативно-правову оцінку одних і тих самих обставин.
Посилання
Goniewicz G. Przesłanki stosowania środków związanych z poddaniem sprawcy próbie na gruncie kodeksu karnego z 1997 r. w ujęciu prawno-porównawczym. Kraków, 2018. 392 s. Jagiellonian University in Cracow. URL: https://bit.ly/3Mq27Ks.
Дудоров О. О., Хавронюк М. І. Кримінальне право. Київ : Ваіте, 2014. 944 с.
Кримінальне право України: Загальна частина / за ред. В. Я. Тація, В. І. Борисова, В. І. Тютюгіна. 5-те вид. Харків : Право, 2015. 528 с.
Горох О. П. Звільнення від покарання та його відбування за кримінальним правом України. Дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2019. 697 арк.
Семенюк І. М. Окремі питання звільнення від покарання за законодавством України. Актуальні проблеми правотворення в сучасній Україні: матер. X Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Рівне, 25 травня 2020 р.). Рівне : Волинські обереги, 2020. С. 219–223.
Семенюк І. М. Щодо системи видів звільнення від покарання. Актуальні проблеми сучасної юридичної науки та практики : матер. кругл. столу (м. Київ, 01 жовтня 2020 р.). Київ : Ліра-К, 2020. С. 62–66.
The Criminal code of the Republic of Estonia. Riigi Teataja. URL: https://bit.ly/3RHNgMk.
Criminal Code of the Republic of Bulgaria. OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. URL: https://legislationline.org/taxonomy/term/15686.
The Criminal Law of the Republic of Latvia. Legal acts of the Republic of Latvia. URL: https://bit.ly/3CmHCcJ.
Criminal Code of Spain. Ministerio de Justicia. URL: https://bit.ly/3RSStRw.
German Criminal Code (Strafgesetzbuch). Federal Ministry of Justice. URL: https://bit.ly/3ysODb7.
Kodeks karny. Internetowy System Aktоw Prawnych. URL: https://bit.ly/3Ta3EGq.
Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 р. № 2341–II. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/2HuG8kE.
Criminal Code of the Republic of Lithuania. URL: https://bit.ly/3ep6RDj.
Criminal Code of the Republic of Slovenia. Ministry of Interior. URL: https://bit.ly/3ywitv9.