Грамотність у сфері інтелектуальної власності: національна програма навчання інтелектуальної власності впродовж життя

  • Ольга КУЛІНІЧ Київський національний університет імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0003-1337-8494
Ключові слова: грамотність, культура, освіта, навчання, інтелектуальна власність

Анотація

Досліджуються питання формування та впровадження національної програми навчання інтелектуальної власності впродовж життя з метою підвищення рівня грамотності та культури поваги до прав творців серед пересічних громадян. Встановлюється взаємовплив рівня грамотності пересічних громадян у сфері інтелектуальної власності з розвитком економіки держави та її місця у рейтингах Глобального індексу креативності та Списку 301. Висвітлюється загальний стан рівня грамотності та правової культури у сфері інтелектуальної власності. Аналізується вплив війни на публічні вияви творчих здібностей та інструменти комерціалізації прав інтелектуальної власності задля перемоги над агресором. Обґрунтовується доцільність розробки та впровадження у післявоєнний період в Україні національної програми навчання інтелектуальної власності впродовж життя. Пропонуються три основні напрямки цієї програми. За визначення першого напрямку — навчання школярів — аналізується практичний досвід впровадження авторських програм навчання в окремих закладах освіти. Пропонується застосування комплексних інструментів для створення базової програми інтегрованих занять, курсів з інтелектуальної власності для школярів з урахуванням їхніх віку, інтересів та потреб у знаннях цієї сфери. За визначення другого напрямку — професійної підготовки фахівців у сфері інтелектуальної власності — звертається увага на впровадження серед специфічних категорій окремої спеціальності «Інтелектуальна власність» та згодом її необґрунтоване виключення із загального переліку. Аналізуються негативні наслідки для змісту освітніх програм з напрямку «інтелектуальна власність» та негативні наслідки, пов’язані зі скасуванням специфічних категорій та включенням її до спеціальностей «Право», «Менеджмент». Звертається увага й на скасування рішення про обов’язковість викладання дисципліни «Інтелектуальна власність» для студентів усіх спеціальностей. Третім напрямком програми визначається впровадження неформальної освіти, яка дозволить опанувати основи грамотності у сфері інтелектуальної власності в будь-якому віці, з будь-якою базовою освітою, з будь-якого напрямку, що зацікавить пересічного споживача. Підкреслюється важливість розробки як базових програм, так і окремих тренінгів, з урахуванням специфіки інтересів, різниці в базовій освіті потенційних слухачів, їхніх віку, базових потреб в опануванні інформації про інтелектуальну власність.

Посилання

Кулініч О. О. Культура та освіта у сфері інтелектуальної власності в контексті забезпечення виконання міжнародних зобов’язань. Університетські наукові записки. 2021. № 6 (84). С. 28–37.

Благодійний Фонд Сергія Притули / Serhiy Prytula Charity Foundation. (12.07.2022). Facebook. URL: https://bit.ly/3E4v4sz.

Найбільший дитячий офлайн донат від Сергійка з Чернігова. Благодійний Фонд Сергія Притули / Serhiy Prytula Charity Foundation (05.08.2022). Facebook. URL: https://bit.ly/3WsNH0y;

Незламні діти незламної країни. Освітній центр Верховної Ради України. Facebook. URL: https://bit.ly/3hgydNa.

Незламні діти незламної країни. Освітній центр Верховної Ради України. Facebook. URL: https://bit.ly/3zNqf4o.

Незламні діти незламної країни. Освітній центр Верховної Ради України. Facebook. URL: https://bit.ly/3UphyFe.

Global Creativity Index. Wikipedia. URL: https://bit.ly/3lPDPwN.

Special 301 Report on Intellectual Property Rights. United States Trade Representative. URL: https://bit.ly/3wVjrzs.

Бошицький Ю. Л. Оптимізація національної освіти у сфері інтелектуальної власності: сучасні вимоги та основні тенденції. Часопис Київського університету права. 2014. № 2. С. 227–233.

Лунячек В. Е., Рубан Н. П., Тіманюк В. М., Фесенко Н. С., Черненко Ю. Ю. Освіта в сфері інтелектуальної власності як умова сталого розвитку держави. ScienceRise: Pedagogical Education. 2017. № 11 (19). С. 4–9.

Про започаткування роботи щодо запровадження у навчальних закладах курсу з основ інтелектуальної власності та підготовку за державним замовленням фахівців з інтелектуальної власності. Рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 20.06.2002 р. № 6/3-16. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3T6hTvz.

Шманько І. Основи інтелектуальної власності — необхідна складова змісту вітчизняної загальної освіти. Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти. URL: https://bit.ly/3hfE5X0.

Портал креативних ідей: діти та інтелектуальна власність в Охматдит. Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності». URL: https://bit.ly/3WNvefB.

Портал креативних ідей: космос та творчість у Охматдиті. Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності». URL: https://bit.ly/3DGxmgn.

Завершено всеукраїнську просвітницьку кампанію до міжнародного дня інтелектуальної власності 2021. Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності». URL: https://bit.ly/3E2HH7w.

Проведено серію заходів на тему дитячої творчості та ІВ за участю Укрпатенту. Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності». URL: https://bit.ly/3T8djwL.

Кулініч О. О. Підвищення рівня грамотності у сфері інтелектуальної власності: причини, потреби та перспективи впровадження. Актуальні проблеми юридичної науки : зб. тез Міжн. наук.-практ. конф. «Двадцять перші осінні юридичні читання» (м. Хмельницький, 06 жовтня 2022 року). Хмельницький : Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2022. С. 143–145.

Про Рекомендації парламентських слухань «Захист прав інтелектуальної власності в Україні: проблеми законодавчого забезпечення та правозастосування». Постанова Верховної Ради України від 27.06.2007 р. № 1243–V. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3E4XtyI.

Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями. Постанова Кабінету Міністрів України від 24.05.1997 р. № 507. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3GtCW6Q.

Про затвердження переліку спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 р. № 787. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3E4xcAz.

Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти. Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 р. № 266. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3NIroyD.

Про заходи щодо охорони інтелектуальної власності в Україні. Указ Президента України від 27.04.2001 р. № 285/2001. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3WBANxd.

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України та Всесвітньою організацією інтелектуальної власності щодо створення Національного навчального центру інтелектуальної власності в Україні від 03.10.2019 р. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3t1Wn0L.

Опубліковано
2022-12-31
Розділ
Загальні