Автоматичний режим розгляду адміністративних справ як форма адміністративного провадження у відносинах адміністративної процедури

  • Олег МУЗА Академія адвокатури України
Ключові слова: адміністративна процедура, адміністративний орган, приватна особа, адміністративне провадження, автоматичний режим розгляду справи

Анотація

У контексті прийняття базового законодавчого акта про загальну адміністративну процедуру аналізується порядок розгляду адміністративних справ в автоматичному режимі як одна із форм адміністративного провадження. Законом України «Про адміністративну процедуру» встановлено правила розгляду адміністративної справи в автоматичному режимі: 1) випадки та порядок застосування автоматичного розгляду справи передбачено спеціальними законодавчими нормами; 2) передбачено можливість повного або часткового застосування автоматичного режиму розгляду і вирішення адміністративних справ; 3) автоматичний режим адміністративного провадження реалізується або за допомогою програмних засобів, або без втручання людини; 4) відсутність процедури заслуховування учасників адміністративного провадження; 5) застосування під час адміністративного провадження в автоматичному режимі такого засобу доказування, як результати обробки (перевірки) даних; 6) покладення на адміністративний орган обов’язку вживати заходів для додержання вимог автоматичного режиму розгляду і вирішення адміністративної справи; 7) за результатами розгляду і вирішення адміністративної справи в автоматичному режимі приймається адміністративний акт на підставі електронних документів у машинозчитувальному форматі та/або даних національних електронних інформаційних ресурсів; 8) адміністративний орган несе відповідальність за адміністративні акти, прийняті в автоматичному режимі. До критеріїв якості функціонування автоматичного режиму як форми адміністративного провадження пропонується віднести оперативність провадження, результативність провадження, відсутність надмірних складних технологічних процесів, уніфікацію технічних стандартів електронної взаємодії, довіру населення до адміністративних органів. Зроблено висновок, що діджиталізація публічного адміністрування сприяє участі приватної особи у зверненні до уповноважених органів влади з питань задоволення своїх прав та законних інтересів. Водночас держава, розвиваючи та впроваджуючи нові технології електронного урядування, повинна створити належні умови для подолання фактичної цифрової нерівності в суспільстві. Лише за таких умов можлива реалізація амбітних завдань, що визначені на етапі впровадження у практику публічного управління новел адміністративно-процедурного законодавства України.

Посилання

Про адміністративну процедуру. Закон України від 17.02.2022 р. № 2073–ІХ. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3MzKgly.

Науково-практичний коментар до Закону України «Про адміністративну процедуру» / за заг. ред. В. П. Тимощука. Київ, 2023. 545 с.

Бойко І. Роль і значення адміністративної процедури у публічному адмініструванні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2022. № 69. С. 229–236.

Тимощук В. Теоретичні та практичні виклики становлення загальної адміністративної процедури в Україні. Право України. 2021. № 10. С. 28–43.

Школик А. М. Адміністративно-процедурне законодавство та його систематизація. Одеса : Гельветика, 2020. 306 с.

Конвенція про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних від 28.01.1981 р. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3MApq5t.

Барікова А. А. Електронна держава: нова ефективність урядування. Київ : Юрінком Інтер, 2016. 224 с.

Електронне урядування / за ред. А. І. Семенченка. Київ, 2012. 264 с.

Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг. Закон України від 15.07.2021 р. № 1689–ІХ. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3QQvolc.

Деякі питання реалізації Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг». Постанова Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 р. № 111. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3FRbJeA.

Навчальний посібник з надання адміністративних послуг для адміністраторів центрів Дії / О. В. Андрєєв, О. С. Гугля, М. М. Маценко та ін. Київ, 2020. 263 с.

Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів. Постанова Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 р. № 606. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/475WwlO.

Про публічні електронні реєстри. Закон України від 18.11.2021 р. № 1907-ІХ. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/46VGN8Z.

Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073–Х. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://bit.ly/3u5jv23.

Опубліковано
2023-11-22
Розділ
Право