Сучасні тенденції реформування правового статусу фермерських господарств в Україні
Анотація
Вивчаються правові проблеми функціонування фермерських господарств в Україні як самостійного правового інституту аграрного права. В умовах після відкриття ринку земель аналізуються динаміка та статистика щодо оформлення права приватної форми власності на землю фермерських господарств, яка перебуває на їх балансі у статусі постійного користування. У цьому ключі досліджуються норми земельного та аграрного права й правовий механізм реалізації набуття права приватної власності шляхом безоплатної приватизації для фермерів, у яких земля оформлена на сьогодні у постійному користуванні. Окрім цього, розглядається новоприйнятий у першому читанні Верховною Радою України Законопроєкт № 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» й пояснювальна записка до нього, яка була розроблена народними депутатами. Цей документ спрямований на знищення кооперативних правовідносин щодо ведення агробізнесу, шляхом перетворення всіх підприємств в Україні на корпоративні. З цього приводу авторами висловлюється низка зауважень, які є неприйнятними для ведення фермерства в Україні. Наводяться правові та економічні аргументи, які стверджують те, що вищезазначений Законопроєкт є нищівним для малого та середнього агробізнесу в Україні та не відповідає основним правовим догмам діяльності Європейського Зеленого курсу. Обґрунтовується твердження, що прийняття такого нормативно-правового акта призведе до монополії агрохолдингів та втрати аграрного потенціалу країни як на міжнародному, так і на національному рівнях. У цьому контексті досліджується закордонний досвід діяльності фермерських господарств у країнах, де в пріоритеті корпоративні правовідносини ведення бізнесу, до прикладу: Сполучені Штати Америки та Європейський Союз.
Посилання
У ринку землі беруть участь всього 3 % українських фермерів (24.01.2022; 14:01). Landlord. URL: https://t.ly/2fgv0.
Устименко В., Джабраілов Р. Особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань: науково-правова оцінка законопроекту № 6013. Правничий часопис Донецького національного університету імені Василя Стуса. 2021. № 2. С. 85–96.
Єрмоленко В. М. Організаційно-правові форми сучасного агробізнесу: стан та примарні перспективи. Агробізнес в умовах агроекоциду: сучасні виклики, проблеми відповідальності та уроки сталості : зб. матер. та тез доп. учасн. панельної дискусії VIІ Харківського міжнародного юридичного форуму (м. Харків, 29 вересня 2023 р.). Харків, 2023. С. 44–48.
Кошовий Б., Семчук Ю. Перспективи розвитку фермерських господарств як організаційно-правової форми сільськогосподарського підприємництва. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. 2018. Вип. 20. С. 72–75.
Кулинич П. Ф. Продовольча безпека України та світу в умовах збройних конфліктів: шляхи вдосконалення правового забезпечення. Продовольча та екологічна безпека у воєнний і післявоєнний часи: правові виклики для України та світу : тези доп. учасн. Міжн. наук.-практ. конф. (м. Київ, 16 вересня 2022 р.). Київ, 2022. С. 34–37.
Мірошниченко А. М. До питання визначення земельної правосубʼєктності фермерських господарств. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 12. С. 443–445.
Носік В. В. Право власності на землю Українського народу. Київ : Юрінком Інтер, 2006. 544 с.
Уркевич В. Правові аспекти створення та функціонування сімейних фермерських господарств. Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія: Право. 2016. Вип. 243. С. 67–75.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення. Закон України від 31.03.2020 р. № 552–ІХ. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/921kR.
Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768–ІІІ. Відомості Верховної Ради України. Законодавство України. URL: https://t.ly/POqL8.
Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період. Проєкт закону від 09.09.2021 р. № 6013. Верховна Рада України. URL: https://t.ly/ABaJk.
Про фермерське господарство. Закон України від 19.06.2003 р. № 973–IV. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/WUK-1.
Громов О. Що загрожує фермерським господарствам? Урядовий кур’єр. 2023. № 56. 21 березня. URL: https://t.ly/5yqRJ.
Пояснювальна записка до Законопроєкту № 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період». Верховна Рада України. URL: https://t.ly/qHReA.