Правовий механізм забезпечення конституційного права на житло в Україні та його вдосконалення у контексті російсько-української війни

  • Іван ФЕДОРЧУК Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова
Ключові слова: правовий механізм, право на житло, конституційне право на житло, антитерористична операція, російсько-українська війна

Анотація

Досліджено питання вдосконалення правового механізму забезпечення конституційного права на житло в Україні у контексті російсько-української війни. Проаналізовано низку вітчизняних законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють сферу забезпечення права на житло в умовах війни. Встановлено, що для правового механізму забезпечення конституційного права на житло в Україні в умовах війни характерною є низка недоліків: протиріччя між нормативно-правовим базисом, сформованим упродовж 2014–2022 рр., та нормативно-правовим забезпеченням, сформованим після повномасштабного вторгнення; об’єктивна неможливість практичної реалізації окремих положень законодавства на тимчасово окупованих територіях України; частково некоректний понятійно-категорійний апарат тощо. Сформульовано два основні напрями вдосконалення правового механізму забезпечення конституційного права на житло в Україні у контексті російсько-української війни. Першим із них є внесення змін до Конституції України щодо закріплення за державою обов’язку створювати умови для відновлення зруйнованого та пошкодженого в результаті бойових дій під час російсько-української війни житла, компенсації витрат або відшкодування його вартості. Другий напрям — внесення змін до українського законодавства у відповідній сфері. Ці зміни повинні стосуватися забезпечення права на житло мігрантів та членів їхніх сімей відповідно до майбутніх міграційних зобов’язань України; розширення кола отримувачів компенсації за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна з «громадян України» до категорії «резидентів України» (за винятком громадян РФ та інших країн, які набули право власності на житло на окупованих територіях із 2014 року); оголошення окремих населених пунктів такими, що були повністю зруйновані, задля запобігання ризикам зловживань у сфері створення та діяльності комісій з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок збройної агресії РФ проти України; створення на знищених війною локаціях різних видів вільних економічних зон і специфічних утворень («вільних урбаністичних зон відбудови») з відповідними пільгами для відбудови.

Посилання

Понад $54 млрд — збитки житлового фонду України внаслідок повномасштабної війни на кінець травня 2023 року (26.06.2023). Kyiv school of economic. https://t.ly/xiD6Z.

Галянтич М. К. Проблеми існування житлового права в Україні. Проблеми цивільного права та процесу. 2019. № 5. С. 22–27. https://t.ly/IYZ8o.

Кармаза О. О. До питання забезпечення прав на житло на тимчасово окупованій території України. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2015. Вип. 30, Т. 1. С. 129–132. https://t.ly/UY9zH.

Кобець М. П. Зарубіжний досвід адміністративно-правового забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб. Наука і правоохорона. 2016. № 1 (31). С. 97–103.

Кобець М. П. Проблеми забезпечення права на житло внутрішньо переміщених осіб. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2016. Вип. 37, Т. 2. С. 110–113.

Солом’яний В. Р. Вдосконалення механізму забезпечення житлом громадян у сучасних умовах. Наукові записки. Юридичні науки. 2004. Т. 26. С. 79–81. https://t.ly/1wcrd.

Огляд чинного законодавства та пропозицій по змінах щодо встановлення правових механізмів захисту майнових прав та інтересів постраждалих від збройної агресії проти України (житловий фонд). Фонд «Право на захист». https://t.ly/52Tvc.

Шишкіна Е. Компенсація за пошкоджене/зруйноване майно внаслідок збройного конфлікту в судовому порядку: місія можлива? (20.08.2019; 14:17). Юридична газета. https://t.ly/huLJh.

Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях. Закон України від 18.01.2018 р. № 2268–VIII. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/jND_b.

Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. Постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р. № 947. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/BI_Q3.

Питання Національної ради з відновлення України від наслідків війни. Указ Президента України від 21.04.2022 р. № 266/2022. Офіційне інтернет-представництво Президента України. https://t.ly/awGpY.

Мамка Г. Як бути із житлом в Україні? Реалії та прогнози (21.11.2022; 10:00). Юридична газета. https://t.ly/c7xkN.

Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 р. № 326. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/7Ktcs.

Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Постанова Кабінету Міністрів України від 26.03.2022 р. № 380. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/MoLAs.

Про внесення змін до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва. Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 р. № 423. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/AgTIz.

Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд. Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 473. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/zb3KT.

Про затвердження Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 р. № 474. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/zu_0u.

Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України: Закон України від 23.02.2023 р. № 2923–IX. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/_HHrw.

В Україні запустять платформу для людей, чиє житло постраждало через війну (26.01.2023; 11:57). Економічна правда. https://t.ly/O3IPV.

У 2,5 млн українців — пошкодженні чи зруйновані через війну оселі: як має діяти держава для швидкої відбудови житлового фонду? (10.05.2023). Український союз промисловців і підприємців. https://t.ly/AphRM.

Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо деяких питань забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом для тимчасового проживання. Проєкт Закону України від 08.11.2023 р. № 3446–IX. Верховна Рада України. Законодавство України. https://t.ly/Ey2HF.

Уряд розширив програму доступної іпотеки під 3% річних (05.07.2023). Ukrainian Military Pages. https://t.ly/ARfZR.

Опубліковано
2023-12-22
Розділ
Право