Сучасний стан та проблеми паливно-енергетичного комплексу в контексті забезпечення енергетичної безпеки України

  • Владислав КУЗЬ Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова
Ключові слова: енергетична безпека, енергетична сфера, паливно-енергетичні ресурси

Анотація

Розглядається сучасний стан енергетичної сфери України у контексті забезпечення енергетичної безпеки держави. Зазначено, що протягом періоду 2007–2020 років енергетичний сектор України пережив значні трансформації, які супроводжувалися деструктивними змінами у всіх галузях виробництва та суспільному житті. Акцентовано увагу, що важливим напрямком для українського енергетичного сектору стає перехід від енергоємності до енергоефективності, що потребує системного та комплексного підходу. Ресурсний потенціал України визначається значними доведеними та нерозвіданими запасами паливно-енергетичних ресурсів та відновлюваним потенціалом. Водночас у дослідженні звернено увагу на те, що більшість запасів припадає на Східний нафтогазоносний регіон, що визначає його стратегічне значення для країни. Крім того, аналіз темпів зростання обсягів транспортування енергетичних ресурсів також свідчить про певні зміни в динаміці різних сегментів, де загальний обсяг показав позитивну динаміку, але обсяг транзиту мав невелике зменшення; простежуються значні зміни в динаміці експорту та імпорту енергетичних ресурсів в Україну. Автором зауважено, що за період з 2007 по 2020 рік спостерігається різноманіття в основних категоріях енергетичних джерел, зокрема обсяг імпорту вугілля в Україну значно зменшується, а сирної нафти — збільшується. У дослідженні наголошено, що на сьогодні енергетичний ринок України характеризується недостатньою ефективністю через непрозорість, відносну закритість та недосконале державне регулювання і на сучасному етапі ринковий механізм не забезпечує оптимального розподілу ресурсів. Додатково відмічено, що ненадійність інфраструктури енергосистеми та несприятливий інвестиційний клімат у сфері енергетики погіршили ситуацію, призводячи до збільшення екологічних екстерналій.

Посилання

Балюк Г. І. Проблеми формування та становлення ядерного права України. Дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2000. 363 арк.

Ващенко Ю. В. Державне регулювання у сфері енергетики України: адміністративно-правовий аспект. Дис. … д-ра юрид. наук. Київ, 2015. 488 арк.

Коробкін В. В. Адміністративно-правове регулювання енергопостачання в Україні. Дис. … канд. юрид. наук. Запоріжжя, 2015. 198 арк.

Сердюченко О. В. Адміністративно-правові засади забезпечення енергетичної безпеки України. Дис. канд. юрид. наук. Київ, 2009. 212 арк.

Мельник О. В. Пріоритети та перспективи розвитку паливно-енергетичного комплексу України у взаємодії з суміжними галузями. Дис. … канд. екон. наук. Київ, 2006. 190 арк.

Франчук І. А. Розвиток системи державного регулювання енергетики України. Дис. … д-ра держ. упр. Київ, 2009. 424 арк.

Чукаєва І. К. Паливний комплекс України: сучасний стан та перспективи розвитку. Дис. … д-ра екон. наук. Київ, 2006, 424 арк.

Юспін О. В. Напрями оптимізації структури енергетичної галузі України в контексті економічної безпеки. Дис. … канд. екон. наук. Київ, 2007. 200 арк.

Формування та регулювання регіональних енергетичних систем: теорія, методологія та практика / В. Р. Купчак, О. М. Павлова, К. В. Павлов, В. В. Лагодієнко. Луцьк : Гадяк Ж. В., Волиньполіграф, 2019. 346 с.

Кучеренко М. А. Аналіз сучасного стану паливно-енергетичного комплексу України. Економічний вісник університету. 2017. Вип. 34 (1). С. 61–79. Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського НАН України. URL: https://t.ly/nbWj5.

Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 вересня 2020 року «Про Стратегію національної безпеки України». Указ Президента України від 14.09.2020 р. № 392/2020. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/qyJRd.

Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану. Постанова Кабінету Міністрів України від 12.03.2022 р. № 263. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/SzLEU.

Доступ до публічної інформації у сфері енергетики під час воєнного стану | DiXiGroup, 2023. DiXiGroup. URL: https://t.ly/sBY6S.

Kuz V. Therole of energy security in ensuring the national security of the state. Modern Science — Moderni veda. 2021. № 6. Р. 64–71.

Енергоємність за 2007–2021 роки. Енергетичний баланс України. Державна служба статистики України. URL: https://t.ly/-JJqO.

Енергоефективність регіонів України: проблеми оцінки та наявний стан. Аналітична записка (28.08.2017). Національний інститут стратегічних досліджень. URL: https://t.ly/oxzir.

Нафта. Портал даних видобувної галузі України. URL: https://t.ly/4T4lR.

Балансові запаси нафти та конденсату за регіонами. Energy Map. URL: https://t.ly/DOkQX.

Інформація про обсяги видобутку нафти та конденсату в розрізі видобувних компаній. Energy Map. URL: https://t.ly/K5bP9.

Укртранснафта транспортувала на НПЗ України найбільший обсяг нафти за останні десять років. Нафтогаз. URL: https://t.ly/aJQdk.

Європейський зелений курс (15.04.2021; 12:42). Представництво України при Європейському Союзі. URL: https://t.ly/7_NAu.

Протокол про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства від 15.12.2010 р. № 2787–V. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://t.ly/WXFt-.

Опубліковано
2024-04-17
Розділ
Публічне управління