МОДЕЛЮВАННЯ ВЗАЄМОДІЇ ГРОМАДИ ТА ВЛАДИ В КОНТЕКСТІ ЕЛЕКТРОННОЇ ДЕМОКРАТІЇ

  • Анатолій Антонович Шиян Вінницький національний технічний університет
  • Лілія Олександрівна Нікіфорова Вінницький національний технічний університет
  • Анжеліка Олексіївна Азарова Вінницький національний технічний університет
  • Людмила Миколаївна Ткачук Вінницький національний технічний університет
Ключові слова: моделювання, взаємодія, влада, громада, публічне управління, електронні ЗМІ, експерт, аналітик
Мова: Українська

Анотація

Засоби електронної демократії надають велику кількість нових каналів для взаємодії між владою та громадою. Ця нова для України обставина висуває потужні виклики до комунікації між владою та громадою. Поставлено завдання про взаємодію громади та влади в контексті електронної демократії та публічного управління. Використано модель Хотелінга для агрегації переваг окремих людей, що дозволило запропонувати нову функціональну модель взаємодії органів ї влади та громади. Вона включає в себе електронні ЗМІ та спільноту експертів та аналітиків як обов’язкові складові. Розвиток громади вимагає наявності двох умов: 1) достатньо великої кількості людей, які належать до «середнього класу» (тобто переваги яких не сильно відрізняються від медіанного виборця); 2) всі виборці «середнього класу» повинні мати повну та об’єктивну інформацію про наслідки рішення, яке вони повинні прийняти. Електронна демократія та електронне урядування повинні зосереджуватися навколо виконання цих двох умов. Саме в цьому сенсі слід розуміти тезу Д. Аджемоглу та Дж. Робінсона про те, що політичні інститути (які є вирішальними для залучення якомога більшого загалу людей до прийняття рішень) визначають успіх на шляху до розвиненого суспільства. Діяльність органів державної та регіональної влади здійснюється в рамках виконання окремих проектів. Електронна демократія вимагає залучення громади на всіх етапах розробки та реалізації проекту. Врахування цього в запропонованій моделі комунікації дозволяє ефективно доводити інформацію як для аналізу та обґрунтування від влади до громади, так і громаді ефективно впливати на рішення влади. Вирішальним чинником є сукупність експертів та аналітиків, а також їх зв’язок із громадою та владою каналами комунікації (якими є електронні ЗМІ). Тоді соціальна група, в якій знаходиться медіанний виборець, отримує всю повноту інформації, яка необхідна для здійснення оптимального вибору. А сукупність зворотних зв’язків між громадою та владою дозволяють здійснити ефективне управління соціально-економічним розвитком суспільства.

Посилання

Verkhovna Rada Ukrainy (1997) Pro mistseve samovriaduvannia v Ukraini : Zakon Ukrainy vid 21.05.1997 r. № 2882/97–VR. Zakonodavstvo Ukrainy. https://bit.ly/2JQKrZX.

Acemoglu, D., & Robinson, J. A. (2006) Economic origins of dictatorship and democracy. Cambridge University Press, 416 p.

Adzhemohlu D., & Robinson Dzh. (2016) Chomu natsii zanepadaiut. Pokhodzhennia vlady, bahatstva ta bidnosti. Nash format, 400 p.

Kabinet Ministriv Ukrainy (2013) Pro skhvalennia Stratehii rozvytku informatsiinoho suspilstva v Ukraini : rozporiadzhennia Kabinetu ministriv Ukrainy vid 15.05.2013 r. № 386-r. Ofitsiinyi visnyk Ukrainy, 44, 1581.

Hrytsiak, N. V., & Soloviov S. H. (2015) Elektronna demokratiia. NADU, 66 p.

Malynovskyi V. Ya., Hrytsiak N. V., & Semenchenko A. I. (2017) Kontseptualni zasady elektronnoho uriaduvannia ta elektronnoi demokratii. FOP Moskalenko O.M.. 70 p.

Felshtynskyi, Yu., & Stanchev M. (2015) Tretia svitova: bytva za Ukrainu. Nash format, 456 p.

Varii, M. Y. (2009) Psykholohiia. Tsentr uchbovoi literatury, 288 p.

Lebon, G. (2011) Psychology of peoples and masses. Academic project, 238 p.

Hotelling, H. (1929) Stability and competition. The Economic Journal, 39, 153, 41–57. https://bit.ly/33boADK.

Shyian, A. A. (2010) Upravlinnia rozvytkom sotsialno-ekonomichnykh system. Teoriia ihor: osnovy ta zastosuvannia v ekonomitsi ta menedzhmenti. VNTU, 162 p.

Nejman, Dzh. fon, & Morgenshtern, O. (1970) Teoriya igr i ekonomicheskoe povedenie. Nauka, 708 p.

Опубліковано
2019-07-18
Розділ
Механізми державного управління