Розвиток правового регулювання пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей на території сучасної України (XVIII–XX ст.ст.)

  • Олег Миколайович Радченко Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України (м. Київ) https://orcid.org/0000-0003-0595-3735
Ключові слова: пенсійне забезпечення, військовослужбовці, пенсія за вислугу років, пенсія по інвалідності, пенсія у разі втрати годувальника, військова служба

Анотація

Досліджено особливості правового регулювання пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей на території сучасної України в XVIII–XX ст.ст. Зокрема встановлено, що вперше право на пенсійне забезпечення було врегульоване Петром I у 1720 році Морським статутом, який передбачав службову пенсію, пенсію за інвалідністю та пенсію у зв’язку з втратою годувальника. Також встановлено, що важливою подією того часу було прийняття в 1827 році першого в країні Пенсійного статуту, який об’єднав усі пенсійні законоположення, що існували з петровських часів, і визначив подальший розвиток пенсійного законодавства. Було визначено, що протягом цього періоду в цілому пенсійне забезпечення не було належним чином впорядковано. З’ясовано, що нова пенсійна система для військовослужбовців почала будуватися після повалення царського режиму, що стало причиною Жовтневої революції більшовиків, але вона також була далеко не досконалою, оскільки закріплення права на пенсію, пенсію, її видів та умов призначення ще не означало отримання належного пенсійного забезпечення. Виявлено, що з 1919 по 1924 роки пенсійне забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей на території УРСР розвивалося як республіканське, відповідно до положень нормативно-правових актів, прийнятих РНК УРСР, а з 1924 року утворені загальносоюзні органи, тому подальше законодавство, зокрема і те, яке стосувалось пенсійного забезпечення, розвивалось уже не як республіканське, а як загальносоюзне. Було також встановлено, що, незважаючи на те, що в період Великої Вітчизняної війни та післявоєнного періоду соціальне забезпечення військовослужбовців загалом та пенсійне забезпечення зокрема ставилось у пріоритетні напрямки, їхнє матеріальне становище та членів їх сімей було на дуже низькому рівні. Встановлено, що низка рис пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, створеного в XVIII–XX ст.ст., збереглися дотепер. Види пенсій, стимулювання більш пізнього виходу на пенсію, диференціація розміру пенсії залежно від групи інвалідності тощо.

Посилання

Ustav morskoy o vsem. chto kasayetsya dobromu upravleniyu. v bytnosti flota na more ot 17.01.1720. (n.d.). Retrieved from «Militera» («Voyennaya literatura»): http://bit.ly/2xB13Rz.

Kulikov S. (2015, October 19). Vysochaysheye ponimaniye sotsialnoy spravedlivosti. Kommersant Nauka, 6, p. 9. Retrieved from Kommersant: http://bit.ly/2xBZFOz.

Shumylo, M., & Komotska, I. (2018). Pensiine zabezpechennia v Ukraini ta Bilorusi: istoriia stanovlennia i perspektyvy rozvytku. Kyiv: Nika-Tsentr.

Sharpatyi V. H. (2006). Sotsialne zabezpechennia v URSR (20-30-ti roky). Kyiv: Nika-Tsentr.

Polozheniye o gosudarstvennom obespechenii kadrovogo nachalstvuyushchego sostava rabocheye krestianskoy Krasnoy armii : postanovleniye TsIK SSSR. SNK SSSR ot 19.03.1926. (n.d.). Retrieved from Internet arkhiv zakonodatelstva SSSR: http://bit.ly/2QcJ4r3.

pensiyakh i posobiyakh litsam vysshego. starshego i srednego nachalstvuyushchego sostava. litsam mladshego nachalstvuyushchego sostava sverkhsrochnoy sluzhby. spetsialistam ryadovogo sostava sverkhsrochnoy sluzhby i ikh semiam : postanovleniye Soveta Narodnykh Komissarov SSSR ot 05.06.1941 № 1474. (n.d.). Retrieved from Internet arkhiv zakonodatelstva SSSR: http://bit.ly/2w3UGps.

Hordiienko H. (2008). Nederzhavni formy pidtrymky invalidiv Vitchyznianoi viiny v URSR (1941–1945 rr.). Kyivska starovyna, 6, pp. 60–68.

Solovyev R. A. (2018). Reforma vooruzhennykh sil SSSR 1953 1964 gg.: osnovnyye napravleniya i protivorechiya realizatsii (dis. … kand. istor. nauk). Bryansk, 250 l.

O pensiyakh generalam, admiralam, ofitseram, voyennosluzhashchim ryadovogo, serzhantskogo i starshinskogo sostava sverkhsrochnoy sluzhby Sovetskoy armii i voyenno-morskogo flota, komiteta gosudarstvennoy bezopasnosti pri Sovete Ministrov SSSR i voysk Ministerstva Vnutrennikh Del SSSR, a takzhe ikh semiam : postanovleniye Soveta Ministrov SSSR ot 27.07.1959 № 876. (n.d.). Retrieved from Internet arkhiv zakonodatelstva SSSR: http://bit.ly/38MqJrd.

SSSR v tsifrakh v 1988 godu. Kratkiy statisticheskiy sbornik. (1989). Moskva: Finansy i statistika.

Husiev, V. I., & Mazurin, O. V. (2003). Zbroini syly SRSR u vyrishenni vnutrishnoderzhavnykh problem naprykintsi isnuvannia Radianskoho Soiuzu. Visnyk Natsionalnoho universytetu «Lvivska politekhnika», 474 (Derzhava ta armiia), pp. 102–109. Retrieved from: http://bit.ly/2vi8ImU.

O pensionnom obespechenii voyennosluzhashchikh : Zakon SSSR ot 28.04.1990 № 1467–I. (n.d.). Retrieved from Internet arkhiv zakonodatelstva SSSR: http://bit.ly/33dwoWe.

Опубліковано
2019-12-27
Розділ
Трудове право; право соціального забезпечення