Основні завдання та предмет військово-економічної статистики
Анотація
Запропоновано основні завдання та предмет військово-економічної статистики як галузевої статистичної дисципліни. Охарактеризовано основні виклики та завдання національної економічної системи в умовах повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну, розв’язання яких пришвидшить перемогу України у війні. Наголошено на важливості таких елементів статистичного забезпечення управління, як: облік, аналіз та прогнозування вектора розвитку з урахуванням усіх тягот війни. Ключову роль у цьому процесі має бути віддано державному управлінню, зокрема і органам державної статистики, і відповідно підвищенню статистичної грамотності відповідного рівня компетентності фахівців. Наведено визначення таких понять, як: «воєнна економіка», «економічна статистика Збройних сил», «військова економіка», «економічна статистика», «військово-економічна статистика», а також класифіковано і структуровано їх між собою. Визначено, що військово-економічна статистика — це галузева статистична наука, яка вивчає кількісну сторону масових військово-економічних явищ та процесів у нерозривному зв’язку з їхньою якісною характеристикою в умовах визначеного місця і часу. Предметом вивчення військово-економічної статистики є кількісна сторона масових військово-економічних явищ та процесів у нерозривному зв’язку з їхньою якісною характеристикою в умовах визначеного місця і часу. Відповідно об’єктом вивчення військово-економічної статистики є кількісна сторона масових військово-економічних явищ та процесів. Структура цієї галузевої статистичної науки може бути успішно представлена в навчальному процесі закладів вищої освіти для вивчення студентами економічних та військових спеціальностей та спеціалізацій (загальних та спеціальних).
Посилання
Про введення воєнного стану в Україні. Указ Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022. Офіційний вісник України. 2022. № 46. Ст. 2497.
Брижеватий В. М., Сизов А. І. Економіка Збройних Сил України як складова частина оборонної економіки країни. Київ : ВІКНУ, 2014. 59 с.
Городянська Л. В., Сизов А. І. Статистика для економістів. Київ : [Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка], 2019. 350 c.
Кириленко І. В. Основи оборонної економіки. Київ : [Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка], 2009. 135 с.
Теорія і практика воєнної економіки / за ред. В. І. Кириленка. Київ : ВГІ НАОУ, 2001. Ч. 1. 196 с.
Мунтіян В. І. Економіка та оборонні витрати: аналіз зарубіжних досліджень і український шлях розвитку. Київ : НДФІ, 1998. 464 с.
Подцерковний О. П. Воєнна економіка: орієнтири господарсько-правового забезпечення. Європейський вибір України, розвиток науки та національна безпека в реаліях масштабної військової агресії та глобальних викликів ХХІ століття (до 25-річчя Національного університету «Одеська юридична академія» та 175-річчя Одеської школи права) : у 2 т. : матер. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 17 червня 2022 р.) / за заг. ред. С. В. Ківалова. Одеса : Гельветика, 2022. Т. 2. С. 826–829. Репозитарій (відкритий електронний архів) Національного університету «Одеська юридична академія». URL: https://t.ly/yLRer.
Imandojemu K., Sule A. Modelling Volatility in the Commodity Market Amidst Russia-Ukraine War. Energy Research Letters. 2024. 5 (Early View). https://doi.org/10.46557/001c.90929.
Єріна А. М. Статистичні профілі мілітаризації глобального простору Бізнес-Інформ. 2019. № 9. C. 193–199.
Манцуров І. Г. Статистика як основа економіки, керованої даними. Київ, 2023. 285 с.
Саріогло В. Г. Прикладна інформаційна економіка: соціально-економічний аспект. Київ, 2024. 223 с.
Фарина О., Чебанова М., Шереміров В. Економічні ефекти від військової допомоги Україні: оцінка фіскальних мультиплікаторів країн-донорів. Національний банк України. URL: https://t.ly/xeKCl.
Воєнна економіка. Вікіпедія. URL: https://t.ly/U93EZ.
Інститут вивчення війни. Вікіпедія. URL: https://t.ly/G6Je2.
Про офіційну статистику. Закон України від 16.08.2022 р. № 2524–IX. Офіційний вісник України. 2022. № 73. Стор. 70.
Кулинич О. І., Кулинич Р. О. Теорія статистики. 7-е вид. Київ : Знання, 2015. 294 с.